Niemcy i Polska zaostrzają kontrole zwierząt!

Białoruskie dziki zostaną wybite do 1 marca, a Niemcy już teraz zaostrzają kontrole zwierząt, zwłaszcza w krajach związkowych graniczących z Polską. Od 29 stycznia trwa swego rodzaju rosyjskie embargo na import takiego mięsa. Rosja zażądała od UE 29 stycznia, aby nie certyfikowała wieprzowiny wysyłanej do Rosji, co oznacza w praktyce wprowadzenie przez Moskwę zakazu importu takiego mięsa. Powodem było wykrycie na Litwie dwóch ognisk afrykańskiego pomoru świń u dzików. W ostatnich dniach dwa przypadki ASF u dzików stwierdzono również w Polsce.

 

\"\"

 

W środę na konferencji prasowej w Mińsku przedstawiciel Ministerstwa Gospodarki Leśnej Siarhiej Szestakou oświadczył, że w grudniu ub.r. na Białorusi było 19,7 tys. dzików i wszystkie do 1 marca 2014 r. mają zostać „całkowicie zneutralizowane”. Jak dodał, „neutralizacja” odbywa się głównie poprzez odstrzał. Szestakou nie wykluczył jednak, że jakieś osobniki pozostaną jeszcze w kraju w trudno dostępnych miejscach lub przywędrują z zagranicy.

Tymczasem Niemcy zareagowały zaostrzeniem kontroli dzików na swoim terytorium – w efekcie wykrycia w Polsce i na Litwie ASF. Zalecenie w tej sprawie wydał weterynaryjny Instytut im. Friedricha Loefflera.

Szef Instytutu Thomas Mettenleiter podkreślił w środę, że wirus wywołujący chorobę pojawił się już w dwóch krajach UE – na Litwie i w Polsce – i przesuwa się na zachód. Jak dodał, zwłaszcza w niemieckich krajach związkowych graniczących z Polską należy badać na obecność tego wirusa m.in. dziki, które znaleziono martwe i te, które odstrzelono, bo były chore.

Rosja chce podzielić Unię Europejską na obszary w zależności od występowania ASF. Oficjalnym zakazem wwozu na terytorium Unii Celnej, która obejmuje Rosję, Białoruś i Kazachstan, zamierza objąć Łotwę, Litwę, Estonię i Polskę. KE się na to nie zgadza. Według niej ewentualny zakaz może dotyczyć tylko regionów, w których stwierdzono przypadki afrykańskiego pomoru świń.

Rzeczniczka wojewody podlaskiego Joanna Gaweł podała, że weterynarze zbadają świnie hodowane w gospodarstwach położonych w promieniu 10 km od miejsca w gminie Krynki (Podlaskie), gdzie znaleziono drugiego martwego dzika z ASF.

Zwierzę, u którego we wtorek potwierdzono wirusa afrykańskiego pomoru świń, znaleziono pomiędzy miejscowościami Ozierany i Kruszyniany w gminie Krynki w powiecie sokólskim. Pierwszy przypadek wystąpienia tej choroby w Polsce potwierdzono dzień wcześniej też na Podlasiu – w okolicach wsi Grzybowszczyzna, 900 metrów od granicy z Białorusią, w sąsiadującej z gminą Krynki gminie Szudziałowo. Miejsca te oddalone są od siebie o blisko 15 km.

Po ujawnieniu drugiego przypadku choroby powiatowy lekarz weterynarii w Sokółce rozszerzył tzw. obszar zapowietrzony i obszar zagrożony. Obszar zapowietrzony obejmuje teraz nie pięć, ale 14 miejscowości, a obszar zagrożony zwiększył się z 25 do 43 miejscowości.

Kontrole świń są od wtorku prowadzone również w promieniu 10 km od miejsca znalezienia pierwszego padłego dzika z ASF. Gaweł podkreśliła, że strefa ta częściowo nakłada się na obszar kontroli wyznaczony w środę. Na obszarach zapowietrzonym i zagrożonym nie można dokarmiać zwierząt łownych, a polowania mogą się odbywać jedynie za zgodą inspektoratu weterynarii.

Rosja rozważa zastąpienie na rynku słoninę z UE słoniną z Brazylii. Według szefa Federalnej Służby Nadzoru Weterynaryjnego i Fitosanitarnego (Rossielchoznadzoru) Siergieja Dankwerta pozwoli to na zniwelowanie niedoboru słoniny, powstałego po wstrzymaniu importu tego produktu z Unii Europejskiej w związku ze stwierdzonymi na jej terytorium przypadkami ASF.

Źródło: TVP Info,

Redakcja AgroNews, fot. sxc.hu
 

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

300 tysięcy złotych dla gospodarstw poszkodowanych przez powódź. Ruszył nabór wniosków

Rolnicy, którzy ponieśli straty spowodowane przez powódź, od 22 listopada do 30 grudnia 2024 r. mogą składać wnioski o przyznanie wsparcia na Inwestycje odtwarzające...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics