Ile z UE na rybołówstwo na lata 2014-2020?

W perspektywie na lata 2014-2020 w ramach Europejskiego Funduszu Morskiego i Rybackiego Polska otrzyma 531 mln euro – poinformował w Sejmie wiceminister rolnictwa Kazimierz Plocke. Dodał, że razem z wkładem krajowym ta suma wyniesie ponad 700 mln euro.

 

 

\"\"

 

Wiceminister powiedział na konferencji "Oczekiwania rybactwa i wędkarstwa wobec nowej perspektywy finansowej", że po trudnych, wielomiesięcznych negocjacjach Polska otrzyma czwartą co do wielkości alokację środków unijnych; po Francji, Hiszpanii i Włoszech. Zwrócił uwagę, że Niemcy otrzymają ok. 200 mln euro.
Plocke dodał, że pieniądze jakie otrzyma Polska, będą mniejsze niż w perspektywie na lata 2007-2013. Wynika to z wyliczeń Komisji Europejskiej, która przyznawała kwoty w zależności od wielkości i znaczenia sektora w gospodarce narodowej. KE bierze pod uwagę m.in. wielkość floty rybackiej, zatrudnienie i produkcję sektora- podaje "Rzeczpospolita".

Wiceminister przypomniał, że do roku 2020 roku z tych pieniędzy będzie wspierane rybołówstwo morskie, śródlądowe oraz akwakultura, czyli hodowla ryb. Chodzi o m.in. promowanie zrównoważonego i konkurencyjnego rybołówstwa. Zwrócił uwagę, że pieniądze z UE będą wydawane także na innowacyjność rybactwa. "Chcemy zwiększyć partnerstwo naukowców z rybakami, tak aby zwiększyć rolę polskiej nauki w kreowaniu rybołówstwa" – powiedział.

Plocke ocenił, że jednym z największych wyzwań dla resortu rolnictwa będzie stworzenie warunków dla ubezpieczania hodowców ryb, szczególnie ich produkcji. Plocke przyznał, że obecnie niewiele firm zainteresowanych jest udzielaniem takich świadczeń- czytamy w gazecie.

Czytaj także:
Po przyznanie dodatkowych kwot połowowych zgłoś się już dziś!
Uczestnictwo rolników w systemach jakości żywności na nowych warunkach!
Dobre prognozy oznaczają niskie ceny!

W połowie kwietnia Parlament Europejski zatwierdził Europejski Fundusz Morski i Rybacki na lata 2014-2020 w wysokości ok. 6,5 mld euro. Priorytetem ma być wspieranie rybaków prowadzących działalność na małą skalę, młodych rybaków i rodzin rybackich. Na realizację przedsięwzięć i inwestycji w zrównoważony rozwój rybołówstwa, akwakultury i obszarów rybackich przeznaczona ma być kwota w wys. ok. 4,34 mld euro w całej UE. Pozostałe środki finansowe przeznaczone mają być na realizację przedsięwzięć w ramach: kontroli i egzekwowania (580 mln euro), gromadzenia danych (520 mln euro), rekompensat dla regionów najbardziej oddalonych (192 mln euro), dopłat do przechowywania (45 mln euro) i Zintegrowanej Polityki Morskiej (718 mln euro).

W perspektywie na lata 2007-2013 na Program Operacyjny Ryby Polska otrzymała ok. 4,09 mld zł (ok. 1 mld euro).

W rybołówstwie morskim w Polsce zarejestrowanych jest ponad 860 jednostek poławiających, a zatrudnienie w sektorze wynosi ok. 2 tys. osób. W przetwórstwie zatrudnionych jest ok. 14-16 tys. osób. Cały sektor rybacki (rybołówstwo bałtyckie, dalekomorskie, akwakultura i przetwórstwo) zatrudnia ok. 30 tys. osób. Ok. 7 lat temu łodzi było o 30 proc. więcej (ok. 1,2 tys. jednostek).

Źródło: „Rzeczpospolita”,
Redakcja AgroNews, fot. sxc.hu
 

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

300 tysięcy złotych dla gospodarstw poszkodowanych przez powódź. Ruszył nabór wniosków

Rolnicy, którzy ponieśli straty spowodowane przez powódź, od 22 listopada do 30 grudnia 2024 r. mogą składać wnioski o przyznanie wsparcia na Inwestycje odtwarzające...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics