Copa-Cogeca ostrzega przed plamistością czarną owoców cytrusowych. \”Jej skutki byłyby katastrofalne\”

Copa i Cogeca wysłały pismo do Komisji Europejskiej, w którym przypomniały, że zgodnie z zaleceniami Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności EFSA Komisja nie powinna bagatelizować zagrożenia, jakim jest rozprzestrzenienie się plamistości czarnej owoców cytrusowych i zakażenie Europejskich plantacji poprzez importy z RPA.

 

\"rolnictwo,
 

Plamistość czarna nie występuje w Europie. Jej pojawienie się jednak wywarłoby dramatyczne skutki dla sektora owoców cytrusowych w krajach-producentach. Unijny sektor owoców cytrusowych jest niezmiernie ważny zarówno z gospodarczego jak i społecznego punktu widzenia. Dostarcza on wysokiej jakości produktów, równocześnie tworząc miejsca pracy dla milionów osób na obszarach wiejskich, zwłaszcza w krajach południowych, od produkcji po dystrybucję. Nie możemy pozwolić sobie na wwiezienie tej choroby do UE. Jej skutki byłyby katastrofalne dla unijnych producentów owoców  cytrusowych, w szczególności w krajach południowych, które już zmagają się z poważnym  kryzysem gospodarczym – powiedział Sekretarz Generalny Copa-Cogeca Pekka Pesonen.

Czytaj także:

Choroby występujące wiosną w rzepaku ozimym
Jak chronić zboża na wiosnę? Aktualny program odchwaszczania zbóż ozimych
Skuteczność różnych form zwalczania barszczu Sosnowskiego

I przypomniał, że rozpoczyna się właśnie nowy sezon importu owoców cytrusowych z RPA.

– Ze względu na podejście sektora w RPA i doświadczenia zebrane w 2013 i 2014 r., kiedy to wykryto odpowiednio 35 i 28 przypadków, UE powinna wprowadzić nowe środki i wyegzekwować swoją decyzję wykonawczą z dn. 2 lipca 2014 r. dotyczącą ustanowienia intensywniejszych kontroli fitosanitarnych w miejscu wprowadzenia do Wspólnoty, zwłaszcza tam, gdzie trafia najwięcej importów czyli w Holandii i Zjednoczonym Królestwie. Należałoby dodać artykuł do prawodawstwa UE, który pozwoliłby UE na automatyczne, zapobiegawcze zamknięcie granic dla importu w momencie wystąpienia zagrożenia.  Jest to ogólnoeuropejski problem fitosanitarny, którego rozwiązanie wymaga przyjęcia zdecydowanej strategii ochrony, koordynowanej przez Brukselę – zauważył Pesonen.

Redakcja AgroNews, fot. flickr.com/Mattie B

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Nowa metoda oszustów. Dzwonią podając się za lekarza

Seniorzy są łatwym łupem dla oszustów, dlatego bardzo ważna jest edukacja międzypokoleniowa. Pojawiła się nowa legenda, na którą próbują wyłudzić pieniądze. Tym razem dzwoni...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics