Ciepła i słoneczna pogoda we wrześniu stwarzała dobre warunki dla przeprowadzania zbioru upraw, ale niekorzystnie wpływała na stan uwilgotnienia gleby – oceniaja eksperci GUS.
Ilość wrześniowych opadów deszczu była bardzo zróżnicowana regionalnie. Pomimo notowanych w ciągu miesiąca opadów deszczu na poziomie nieco wyższym od średniej wieloletniej, na znacznym obszarze kraju nadal notowano silne przesuszenie gleby, które utrudniało wykonywanie prac polowych, a przede wszystkim orek przedsiewnych i siewów ozimin. Niedobór wilgoci w glebie lokalnie stwarzał również niekorzystne warunki dla kiełkowania ziarna i wschodów roślin ozimych.
Początkowo znacznie utrudnione było prowadzenie zbioru buraków cukrowych.
Na początku września zakończono rozpoczęte w sierpniu siewy rzepaku ozimego. W pierwszej dekadzie września rozpoczęto siewy żyta i pszenżyta, a w połowie miesiąca pszenicy ozimej.
W ciągu miesiąca kontynuowano rozpoczęte w sierpniu wykopki ziemniaków, a w trzeciej dekadzie września lokalnie przystąpiono do zbioru buraków cukrowych.
W całym kraju na ogół zakończono zbiór kukurydzy na zielonkę, a w drugiej połowie września rozpoczęto także zbiór kukurydzy na ziarno. Warunki agrometeorologiczne w październiku były zróżnicowane.
Pogoda na początku miesiąca sprzyjała powszechnie wykonywanym pracom polowym, głównie zbiorom upraw.
Występujące w kolejnych dniach października chłodniejsze dni nieznacznie wpłynęły na spowolnienie procesów życiowych roślin. Notowane wówczas opady deszczu poprawiły stan uwilgotnienia przesuszonej wierzchniej warstwy gleby i miały korzystny wpływ na siew ozimin, procesy kiełkowania ziarna i wschody roślin. Do końca drugiej dekady października zakończono rozpoczęte we wrześniu siewy żyta i pszenżyta oraz pszenicy ozimej. Oziminy wysiane we wrześniu zaczęły się krzewić pod koniec października.
Czytaj także:
Stan ozimin: zboża i rzepak nadrabiają opóźnienia w rozwoju
W drugiej dekadzie miesiąca zakończono wykopki ziemniaków. Prowadzono nadal zbiór buraków cukrowych oraz kukurydzy uprawianej na ziarno. Pod koniec października na ogół prace te zakończono.
W ciągu miesiąca trwał sprzęt poplonów ścierniskowych. Powszechnie wykonywano orki przedzimowe. Z powodu niedostatecznego uwilgotnienia gleby w niektórych rejonach kraju wykonywanie orek było utrudnione.
Przebieg pogody w listopadzie był na ogół korzystny dla rolnictwa. Utrzymująca się w ciągu miesiąca wysoka jak na tę porę roku temperatura powietrza i gleby podtrzymywała wegetację i stwarzała dobre warunki dla wschodów, wzrostu i rozwoju późno zasianych ozimin. Umożliwiała także wykonywanie jesiennych prac polowych oraz zbiorów roślin okopowych i pastewnych. Oziminy wysiane w optymalnych terminach agrotechnicznych w listopadzie krzewiły się. Dobowe wahania temperatury powietrza w tym okresie sprzyjały hartowaniu się roślin, jednak później notowano dość wysokie temperatury, które wpłynęły na rozhartowanie roślin.
Na początku miesiąca dobiegł końca zbiór buraków cukrowych i kukurydzy uprawianej na ziarno, zakończono także zbiór poplonów ścierniskowych oraz wykonywanie orek przedzimowych. Sprzyjające warunki termiczne w wielu rejonach kraju wpłynęły na przedłużenie sezonu pastwiskowego do końca listopada.
Redakcja AgroNews, fot. dreamstime.com
Źródło: GUS