Żywność na święta będzie droższa niż przed rokiem

Polacy zapłacą  o około 2 proc. więcej niż w ubiegłym roku za żywność i napoje bezalkoholowe, które kupią w grudniu. Tempo wzrostu cen tych produktów będzie zatem szybsze, niż w poprzednich pięciu latach, kiedy to w grudniu ceny żywności i napojów bezalkoholowych były przeciętnie o 1,4 proc. wyższe niż rok wcześniej.

 

\"\"

 

Droższy niż przed rokiem będzie przede wszystkim cukier, którego ceny mogą być o ponad 25 proc. wyższe niż w grudniu 2015 r. Znacząco, bo o ok. 16 proc. podrożeje też masło, czyli dwa produkty, które stanowią podstawowe składniki świątecznych wypieków. 

Więcej zapłacimy również za obecne na wigilijnych stołach ryby. Ich ceny w grudniu powinny być o około 7 proc. wyższe niż przed rokiem. Wzrosną także ceny serów – o blisko 4 proc., natomiast cena  twarogu będzie  tylko nieznacznie wyższa. Margaryna i pozostałe tłuszcze roślinne podrożeją o 3-4 proc.

– Wzrost cen żywności widać na całym świecie. W listopadzie 2016 r. indeks cen żywności FAO, obrazujący zmiany światowych cen surowców rolnych, wzrósł w porównaniu z grudniem 2015 r. o 11 proc., przede wszystkim z uwagi na znaczące podwyżki cen cukru (o 38 proc.), produktów mleczarskich (o 25 proc.) oraz olejów roślinnych (o 24 proc.) – powiedział Paweł Wyrzykowski, ekspert w Departamencie Analiz Ekonomicznych, Sektorowych i Rynków Rolnych w Banku BGŻ BNP Paribas.

– Warto też dodać, że produkty (cukier, masło, ryby, owoce cytrusowe, bakalie oraz wieprzowina), które przed świętami kupujemy w większych ilościach podrożeją bardziej niż żywność ogółem – dodał Paweł Wyrzykowski.

W przypadku mięs, tegoroczne podwyżki cen dotyczą przede wszystkim wieprzowiny, która może być o blisko 8 proc. droższa niż przed rokiem. Tańsze niż w grudniu 2015 r. powinno być natomiast mięso drobiowe ( około 2 proc). Podobna skala obniżek może dotyczyć też cen jaj. Ceny pieczywa i mąki mogą wzrosnąć o około 1-2 proc.

Ceny owoców będą utrzymywały się na poziomie zbliżonym do analogicznego okresu ubiegłego roku, przy czym owoce krajowe z uwagi na dużą produkcję będą tańsze, a za cytrusy, ze względu na osłabienia złotego trzeba będzie zapłacić o kilka procent więcej. Z tego powodu droższe będę również bakalie.

Nie przewidujemy także zauważalnych podwyżek cen napojów bezalkoholowych i alkoholowych.

Tańsze będą warzywa – klient średnio zapłaci o około 5 proc. mniej niż przed rokiem. W szczególności niższe będą ceny detaliczne marchwi, cebuli, buraków i ziemniaków w przypadku których spadki cen mogą sięgać nawet kilkunastu procent.

Redakcja AgroNews, fot. pixabay.com

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

300 tysięcy złotych dla gospodarstw poszkodowanych przez powódź. Ruszył nabór wniosków

Rolnicy, którzy ponieśli straty spowodowane przez powódź, od 22 listopada do 30 grudnia 2024 r. mogą składać wnioski o przyznanie wsparcia na Inwestycje odtwarzające...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics