ASF – reaktywacja. Jest już pięć nowych przypadków

Pomór świń znów rozsiewa się po wschodniej ścianie Polski. Tylko w czwartek i piątek inspekcja weterynaryjna potwierdziła pięć nowych przypadków ASF: trzy na Lubelszczyźnie, dwa na Podlasiu. Producenci świń załamują ręce, bo walka z chorobą trwa ponad trzy lata i jej końca nie widać.

\"rolnictwo,
 

Hodowcy trzody chlewnej już mieli nadzieję na pokonanie wirusa ASF. Przez kilka miesięcy choroba omijała chlewnie i pojawiała się tylko w stadach dzików. Wdrożone środki bezpieczeństwa i rygorystyczne wymogi bioasekuracji zdały się jednak na nic – wirus znów atakuje świnie. Znamienne jest to, że są to małe stada. Można więc przypuszczać, że prawdopodobnie zawiodła czujność hodowców i nie zastosowali się do wszystkich wymogów sanitarnych. A cierpią na tym wszyscy producenci świń, bo nowe przypadki ASF w Polsce utrudniają dostęp do światowych rynków eksportowych. Wiele krajów pozaunijnych wstrzymało import polskiej wieprzowiny, w tym Chiny.

Nowe przypadki ASF u świń

W piątek pisaliśmy o dwóch ogniskach pomoru świń. Wirus zaatakował w stadzie ośmiu świń w gospodarstwie Biała Podlaska, w powiecie bialskim, w województwie lubelskim. Drugie ognisko pojawiło się w gospodarstwie utrzymującym dwie świnie, położonym w gminie Trzcianne, w powiecie monieckim, w województwie podlaskim.

Z kolei w piątek na Lubelszczyźnie w powiecie bialskim potwierdzono dwa przypadki obecności wirusa w stadzie 14 i 11 świń oraz jeden na Podlasiu w powiecie siemiatyckim w gospodarstwie utrzymującym dwie świnie.

W gospodarstwach, w których wyznaczono ogniska pomoru, wdrożone zostały procedury związane z likwidacją choroby.

Ponad 330 przypadków ASF u dzików

Od kilku miesięcy nie było ognisk wirusa w stadach trzody chlewnej. Pierwszy przypadek ASF u świń został wykryty 17 lutego 2014 roku. Od tego czasu wirus zaatakował w 28 chlewniach, z czego aż w 20 w 2016 roku. Choroba rozprzestrzenia się za to wśród dzików. Do tej pory wykryto 338 ognisk ASF u tych zwierząt. Są one wektorem przenoszącym wirusa ASF.

Kamila Szałaj
Redakcja AgroNews, fot.pixabay.com

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

300 tysięcy złotych dla gospodarstw poszkodowanych przez powódź. Ruszył nabór wniosków

Rolnicy, którzy ponieśli straty spowodowane przez powódź, od 22 listopada do 30 grudnia 2024 r. mogą składać wnioski o przyznanie wsparcia na Inwestycje odtwarzające...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics