Bank BGŻ BNP Paribas wspólnie z Polskim Stowarzyszeniem Rolnictwa Zrównoważonego „ASAP” wesprze rolników w implementacji optymalnych standardów zrównoważonego rolnictwa.
Sektor ten jest kluczową gałęzią gospodarki (odpowiada za 3,8 proc. [1] światowego PKB oraz 29proc. [2] zatrudnienia), a jego znaczenie będzie rosnąć w kolejnych dekadach. Szacuje się, że do 2050 roku liczba ludności na świecie osiągnie poziom 9 miliardów, dlatego globalne zapotrzebowanie na towary rolnicze oraz żywność będzie wzrastać.
Inwestowanie w zrównoważone praktyki rolne oraz współpraca z podmiotami w rolniczym łańcuchu dostaw jest jedną z najbardziej skutecznych strategii zapewniających odpowiednie zasoby żywności i ograniczenie głodu, zdefiniowanych jako jeden z Celów Zrównoważonego Rozwoju ONZ.
Stowarzyszenie bogatsze o doradztwo finansowe
Świadomość ograniczonych zasobów naturalnych była główną przyczyną powstania Polskiego Stowarzyszenia Rolnictwa Zrównoważonego „ASAP”. Stowarzyszenie jest niekomercyjną inicjatywą osób i firm zaangażowanych w rozwój rolnictwa zrównoważonego w Polsce. Członkami stowarzyszenia jest 20 firm reprezentujących różnorodne branże produkcji żywności od rolników, przez producentów i dystrybutorów środków produkcji po przetwórców żywności. Dzięki przystąpieniu Banku BGŻ BNP Paribas, stowarzyszenie rozszerzyło się o przedstawicieli branży finansowej.
– Rolnictwo zrównoważone to zysk zarówno dla rolnika, jak i dla środowiska oraz społeczeństwa. To proces korzystny dla wszystkich w łańcuchu od pola do stołu. Wprowadzanie zrównoważonych praktyk w rolnictwie jest dla wielu rolników zmianą dotychczasowego sposobu produkcji i zarządzania gospodarstwem, a my jako Bank wspierający rolników chcemy im pomagać w procesie dostosowywania się do najlepszych standardów zrównoważonego rolnictwa – podkreśla Maciej Piskorski, dyrektor Departamentu Produktów Agro w Banku BGŻ BNP Paribas.
Rozwój produkcji zrównoważonej jest dla rolników wyborem, ale i zobowiązaniem wynikającym z faktu zarządzania zasobami naturalnymi wykorzystywanymi w procesie produkcji rolnej. Działalność statutowa stowarzyszenia polega na współpracy z gospodarstwami rolnymi, które zdecydowały się na zrównoważoną produkcję, tj. uwzględniającą:
- dbałość o stan środowiska naturalnego,
- rozwój i realizację potrzeb społecznych,
- oraz gwarancję godziwego wynagrodzenia dla rolnika.
Program Stowarzyszenia obejmuje wdrażanie zasad rolnictwa zrównoważonego w gospodarstwach rolnych, audyt gospodarstw oraz szkolenia z zakresu odpowiedzialnych praktyk agrotechnicznych, jak również podnoszenie kwalifikacji w zakresie finansów oraz kompetencji miękkich.
Więcej nt. stowarzyszenia:
http://www.rolnictwozrownowazone.pl/stowarzyszenie-asap/
Źródło: Bank BGŻ BNP Paribas
Redakcja ASAP, fot.: pixabay