Jest szansa, że wzrosną ceny ziemniaków

Ceny ziemniaków mogą niebawem wzrosnąć, bo opóźniają się pierwsze dostawy tegorocznych ziemniaków z północno-zachodniej Europy. Poza tym jest więcej strat w ich przechowywaniu niż szacowano.


Z danych organizacji producentów ziemniaków Północno-Zachodniej Europy (NEPG) wynika, że zapasy ziemniaków są większe niż w poprzednim sezonie, jak również w odniesieniu do średniej pięcioletniej.

– Z powodu wzrostu areału o 6 proc. i wyższych plonów o 11 proc., zbiory ziemniaków jadalnych w krajach NEPG (Niemcy, Francja, Belgia, Holandia i Wlk. Brytania) były o prawie 18 proc. większe niż 2016 r. Stąd też jest znacząca nadwyżka podaży nad popytem, co wpływa na niskie ceny – wyjaśnia Wiesław Dzwonkowski z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej.

Opóźnione dostawy wczesnych ziemniaków

Na przełomie lutego i marca utrzymywały się bardzo niskie temperatury w północno-zachodniej Europie. Zwykle na początku marca miały miejsce już nasadzenia ziemniaków bardzo wczesnych, natomiast w tym roku zbyt wilgotne gleby, w połączeniu z okresem mrozu spowodowały, że wczesne rozpoczęcie sezonu sadzenia nie jest jeszcze możliwe.

– Według NEPG to spowoduje, że w dalszej części sezonu ceny mogą wzrosnąć, gdyż pierwsze dostawy ziemniaków z tegorocznych zbiorów będą przypuszczalnie później na rynku niż w latach poprzednich – informuje Wiesław Dzwonkowski.

Ponadto straty w przechowywaniu ziemniaków, ze względu na pogarszająca się jakość, są większe niż to wcześniej szacowano.

Dramatycznie niskie ceny w skupie

Ceny ziemniaków na zachodnioeuropejskich rynkach nadal są bardzo niskie. Np. w Belgii ceny ziemniaków odmiany Bintje na wolnym rynku wynosiły 20-30 EUR/t, podczas w gdy w dostawach kontraktowych było to ok. 160 EUR/t. Natomiast w analogicznym okresie poprzedniego sezonu ceny wolnorynkowe wynosiły ok. 250 EUR/t, a nadwyżka w stosunku do cen kontraktowych sięgała 90-100 EUR/t. Podobnie w Holandii – za ziemniaki do bezpośredniej konsumpcji z przeznaczeniem na eksport płacono zaledwie 40-50 EUR/t, wobec 220-260 EUR/t w analogicznym okresie ubiegłego roku.

Również w Polsce ceny ziemniaków są bardzo niskie. To zresztą było przyczyną wielu rolniczych protestów, do których doszło w marcu.

– W końcu lutego w dużym hurcie, podobnie jak przed miesiącem, w zależności od lokalizacji, jakości bulw i odmiany, wahał się przedziale od 23 do 40 zł/dt, a lokalnie ceny wynosiły nawet 20 zł/dt – wylicza Wiesław Dzwonkowski.

Średni poziom cen na rynkach hurtowych ziemniaków na przełomie lutego i marca wynosił 0,56 zł/kg, wobec 0,60 zł/kg w analogicznym okresie poprzedniego roku.

Krajowe ziemniaki w Broniszach były nieznacznie droższe niż przed miesiącem i kosztowały 0,45-0,55 zł/kg, w Poznaniu 0,47-0,67 zł/kg, w Lublinie 0,60 zł/kg, we Wrocławiu 0,50-0,60 zł/kg i w Łodzi 0,47-0,67 zł/kg.

Rośnie import, spada eksport

W pierwszej połowie bieżącego sezonu (lipiec-grudzień 2017) import ziemniaków do Polski wyniósł 22,3 tys. t i był o 51 proc. większy w porówn

Z kolei eksport ziemniaków z Polski w okresie lipiec-grudzień 2017 r. wyniósł 10,9 tys. t i był o ok. 27 proc. mniejszy w porównaniu z analogicznym okresem sezonu 2016/17. Większość polskich ziemniaków trafiło do konsumentów w krajach UE.

Redakcja AgroNews, fot. Kamila Szałaj

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

300 tysięcy złotych dla gospodarstw poszkodowanych przez powódź. Ruszył nabór wniosków

Rolnicy, którzy ponieśli straty spowodowane przez powódź, od 22 listopada do 30 grudnia 2024 r. mogą składać wnioski o przyznanie wsparcia na Inwestycje odtwarzające...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics