Chowacze atakują rzepak

Pojawiły się już pierwsze szkodniki w rzepaku ozimym – chowacz brukwiaczek i chowacz czterozębny.

rolnictwo, portal rolny, rzepak, nasiona rzepaku, odmiany rzepaku, szkodniki rzepaku, chowacz brukwiaczek, żółte naczynie

 

Z monitoringu PIORIN wynika, że na plantacjach rzepaku ozimego w powiecie nyskim w woj. opolskim w żółtych naczyniach pojawiły się chrząszcze chowacza brukwiaczka i czterozębnego.

Jeśli chodzi o nalot chrząszczy chowacza brukwiaczka na plantacje rzepaku, następuje on wiosną najczęściej, gdy temperatura gleby wynosi 5-7oC a temperatura otoczenia osiągnie 10-12oC. Uszkodzenia na plantacjach rzepaku powodują chrząszcze oraz larwy.

– Największe szkody wyrządzają larwy, które żerują w rdzeniu łodygi aż do momentu osiągnięcia przez rzepak dojrzałości. Uszkodzone rośliny wykrzywiają się i skręcają, dochodzi do pękania łodyg i wylegania roślin, ponadto rośliny takie są atakowane przez patogeny grzybowe – informuje PIORIN.

 

Chrząszcze chowacza czterozębnego pojawiają się na plantacjach rzepaku wiosną, kilka dni po chowaczu brukwiaczku. Szkody na plantacji rzepaku wyrządzają chrząszcze oraz larwy.

– Chrząszcze żerując wygryzają otwory na liściach, uszkadzają również ogonki liściowe. Larwy natomiast drążą korytarze w ogonkach liściowych, łodydze i szyjce korzeniowej roślin. Uszkodzenia roślin są bramą wejściową dla chorób grzybowych – wyjaśnia PIORIN.

Kiedy pryskać?

Zabiegi zwalczające przy użyciu środków ochrony roślin wykonuje się w przypadku stwierdzenia od 2-4 chrząszczy chowacza brukwiaczka lub odłowienia w ciągu kolejnych 3 dni średnio około 10 sztuk chrząszczy w jednym żółtym naczyniu. Natomiast dla chowacza czterozębnego, zabieg należy przepriowadzić, jeśli pojawi się 6 chrząszczy na 25 roślinach lub w żółtym naczyniu w ciągu kolejnych 3 dni znajdzie się średnio około 20 sztuk chrząszczy.

Czym pryskać?

Lista środków ochrony roślin do zwlaczania chowaczy jest długa. Można zastosować m.in.:
Biscaya 240 OD
Boravi 50 WG
Ceta 20 SP
Chlorop-Pro 480 EC
Decis Mega 50 EW
Decore 480 EC
Dursban 480 EC
Fastac 100 EC
Inazuma 130 WG
Karate Zeon 050 CS
Mospilan 20 SP
Owadofos Extra 480 EC
Patriot 100 EC
Pitbul 025 EC
Proteus 110 OD
Sorcerer 500 EC

Więcej na: http://www.minrol.gov.pl/Informacje-branzowe/Wyszukiwarka-srodkow-ochrony-roslin

oprac. Kamila Szałaj

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics