Rolnicy: mamy olbrzymie problemy z zatrudnianiem Ukraińców

Do naszej redakcji docierają niepokojące sygnały dotyczące problemu z zatrudnianiem Ukraińców w gospodarstwie. Chodzi o dwie kwestie. Po pierwsze ustawa regulująca warunki zatrudniania obcokrajowców nie weszła jeszcze w życie, po drugie po zniesieniu ruchu wizowego czas oczekiwania na wydanie zezwolenia na pracę znacznie się wydłużył.

Kłopoty z zatrudnieniem Ukraińca

Wielu rolników, zwłaszcza sadowników ma problem z zatrudnieniem Ukraińców, którzy  przyjeżdżają do Polski na paszporcie biometrycznym w ramach ruchu bezwizowego. Dlaczego? Bo w celu podjęcia pracy w Polsce nadal muszą posiadać zezwolenie na pracę. I tu zaczynają się schody. Po 1 stycznia 2018 roku rejestracja oświadczenia w Powiatowych Urzędach Pracy znacznie się wydłużyła. Trzeba na nie czekać nawet miesiąc.

W praktyce oznacza to, że potencjalny pracownik, po przyjeździe do gospodarstwa musi czekać z podjęciem pracy do momentu wydania oświadczenia, a więc do 30 dni. Dlatego wielu Ukraińców albo wcale nie przyjeżdża, albo wraca do domu. A na polach trwają właśnie intensywne prace, więc potrzeba rąk do pracy. Kłopot mają m.in. producenci truskawek, których plantacje zarastają chwastami. Zazwyczaj pielili je Ukraińcy. Ale w tym roku praktycznie ich nie ma. Sporo jest za to kontrolerów Państwowej Inspekcji Pracy, którzy sprawdzają, czy na polach nie pracują nielegalnie cudzoziemcy. Jeśli tak jest, wlepiają rolnikom mandaty – nawet 3000 zł. A pracownika deportują.

Prezydent nie podpisał, rolnik ma problem

Kolejną przeszkodą w zatrudnianiu obcokrajowców jest brak zapowiadanej od dawna nowelizacji ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników. Ustawa wprowadzająca nowy rodzaj umowy cywilnoprawnej o pomocy przy zbiorach miała wejść w życie jeszcze w kwietniu br. Niestety, prezydent ociąga się z jej podpisaniem.

Dlatego kilka dni temu samorząd rolniczy zwrócił się do niego z prośbą o szybki podpis.

Polska jest dużym producentem i eksporterem owoców i warzyw, a brak wprowadzenia ww. regulacji może spowodować ogromne straty dla producentów związane z trudnościami w pozyskaniu pracowników do zbiorów, co może skutkować niemożliwością zbioru dużej ilości owoców i warzyw – mówi Wiktor Szmulewicz, prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych.

Wystąpiliśmy do ministerstwa rodziny, pracy i polityki społecznej z prośbą o komentarz w sprawie procedury ubiegania się o pozwolenie na pracę. Zapytaliśmy także Kancelarię Prezydenta o datę podpisu ustawy. A do ministerstwa rolnictwa zwróciliśmy się z pytaniem, czy przewiduje podjęcie działań ułatwiających szybsze podejmowanie pracy przez cudzoziemca. Wszystkie odpowiedzi oczywiście opublikujemy.

Kamila Szałaj, fot. pixabay.com

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Choroba niebieskiego języka. Kolejne dwa ogniska potwierdzone!

Główny Lekarz Weterynarii informuje o stwierdzeniu na terytorium Polski  6 i 7 w 2024 r. ogniska choroby niebieskiego języka, serotyp 3 (BTV-3). Ogniska BT...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics