Co decyduje o powodzeniu inseminacji loch?

Większość hodowców i producentów trzody chlewnej przekonała się, że stosowanie sztucznego unasieniania loch zmniejsza koszty rozrodu, chroni przed rozprzestrzenianiem się chorób i zapewnia satysfakcjonujące wyniki w zakresie liczby urodzonych prosiąt i jakości cech użytkowych odchowanego potomstwa. Oferta knurów  w Stacjach Unasieniania Loch Mazowieckiego Centrum Hodowli i Rozrodu Zwierząt Sp. z o.o. w Łowiczu jest dostatecznie bogata, aby zaspokoić potrzeby odbiorców zarówno na rozpłodniki czystych ras białych   i kolorowych, jak i na różne warianty krzyżówek międzyrasowych. Systematyczne zakupy młodych knurów z czołowych chlewni zarodowych i brakowanie starszych osobników dają gwarancję utrzymania wysokiej wartości hodowlanej męskiego komponentu produkcyjnego.

Jednak wybór właściwego knura to dopiero początek drogi do sukcesu, który zależy w znacznej mierze od umiejętności postępowania z delikatnym materiałem biologicznym, jakim jest nasienie, znajomości fizjologii rozrodu świń i techniki unasieniania.

Porcjowane nasienie knurów ze Stacji Unasieniania Loch (np. SUL w Kocierzowach czy Zielkowicach) pakowane jest w plastikowe tuby o pojemności 100 ml w różnych kolorach, w zależności od rasy świń: bezbarwne dla WBP, żółte dla PBZ, zielone dla ras kolorowych i mieszańców. W praktyce spotyka się inne sposoby pakowania nasienia, np. w foliowych saszetkach, tzw. blisterach lub kateterach Gedis.

Tuba ma numerowaną naklejkę, z której można odczytać nazwę knura, rasę lub komponenty rasowe (krzyżówki), datę produkcji i numer partii nasienia.

Dokumentami towarzyszącymi porcjom nasienia są tzw. metryczki, ważne dla odbiorców, gdyż zawierają rozszerzone informacje o nasieniu, m.in. parametry oceny przyżyciowej, datę ważności, potwierdzenie, że materiał biologiczny odpowiada normom jakościowym, pochodzi z chlewni urzędowo wolnej od choroby Aujeszky’ego itp.

Każda porcja nasienia knura zawiera gwarantowaną ilość 3 miliardów plemników, które dzięki używanemu w produkcji rozcieńczalnikowi i w zależności od jego rodzaju zachowują żywotność przez 4 do 7 dni od daty produkcji. Do tuby z nasieniem przy zakupie dołączany jest kateter jednorazowego użycia do unasieniania lochy.

Inseminator lub hodowca nabywając nasienie knura powinien pamiętać, że w tubie znajdują się żywe komórki (plemniki), niezwykle wrażliwe na oddziaływanie czynników środowiska. Dlatego, aby zachowały żywotność i zdolność zapładniania, należy przestrzegać kilku zasad:

  • przechowywać nasienie w temperaturze 16-17°C,
  • chronić przed bezpośrednim działaniem promieni słonecznych,
  • chronić przed gwałtownymi zmianami temperatury (przewóz  i przenoszenie z pomieszczeń i samochodu), z dala od grzejników,
  • nie przetrzymywać nasienia dłużej niż wskazuje termin przydatności wyznaczony rodzajem rozcieńczalnika.

Najprostszym sposobem zachowania optymalnych dla plemników warunków jest przewożenie i przechowanie nasienia w szczelnym styropianowym pojemniku w niezbyt nagrzanym lub wychłodzonym pomieszczeniu. Jeszcze lepszym rozwiązaniem jest termoboks lub lodówka turystyczna z zasilaniem elektrycznym i możliwością ustawienia temperatury na 16°C.

Nasienie przechowywane w pun-kcie unasieniania należy od czasu do czasu delikatnie przemieszać poruszając tubami, aby plemniki nie osadzały się na dnie zbiorniczka.

Do unasieniania należy stosować oryginalny sprzęt jednorazowego użytku i niedopuszczalne jest wykonywanie kilku kolejnych zabiegów tym samym kateterem.

Unasienianie loch i loszek nie jest technicznie skomplikowane, ale wymaga dużej wiedzy i doświadczenia. Najlepiej, gdy zabieg wykona profesjonalny inseminator.

Ruja u loch występuje co 21 dni. Młode loszki należy unasieniać po raz pierwszy w drugiej lub trzeciej rui w wieku 8-9 miesięcy i wadze 100-110 kg. Lochy wieloródki wykazują objawy rui w 3 do 8 dni po odsadzeniu prosiąt, a szczyt odruchu tolerancji występuje 5. lub 6. dnia. Hukanie się macior i loszek trwa 2-3 doby (od 48 do 72 godzin).

Najlepsze efekty unasieniania uzyskuje się inseminując lochę w szczytowej fazie rui, tzn. między 12 a 36 godziną od jej wystąpienia, co przez hodowców jest określane jako „krycie na drugi dzień”.

Po 10-12 godzinach od zabiegu unasieniania zaleca się wykonanie reinseminacji, czyli powtórzenia unasieniania, co poprawi skuteczność zapłodnienia i zwiększy liczbę urodzonych prosiąt. W praktyce lochę unasienioną rano należy reinseminować wieczorem, a lochę unasienioną po południu najlepiej poddać zabiegowi reinseminacji na drugi dzień rano.

U większości zdrowych loch występują wyraźne oznaki przebiegającej rui:

  • zmiana zabarwienia sromu z jasnoczerwonego na sinawy
  • obrzęk warg sromowych i pojawienie się podłużnych fałdek
  • pojawienie się w przedsionku pochwy mniejszej lub większej ilości śluzu rujowego, czasem zawierającego domieszkę krwi
  • niepokój, brak apetytu i obskakiwanie innych zwierząt
  • przyjmowanie charakterystycznej postawy przy próbie ucisku i dosiadania, przeciąganie grzbietu, rozstawianie tylnych kończyn, zakręcenie ogona w górę, pohukiwanie, stawianie uszu, odruch tolerancji.

Tolerancja na ucisk i dosiadanie to jeden z ważnych objawów rui właściwej, przypadający na okres między 12. a 36. godziną rui w szczycie owulacji, a więc w najkorzystniejszym do zapłodnienia czasie.

Przed przystąpieniem do zabiegu inseminacji należy:

  • sprawdzić nasilenie objawów rui i przeprowadzić test na odruch tolerancji,
  • tubę z nasieniem podgrzać do temperatury ok. 35°C przez kilkakrotne chwilowe zanurzanie tuby w naczyniu z ciepłą wodą, stopniowo przedłużając czas zanurzenia (temp. ok. 35°C kontrolowana termometrem) lub przy użyciu termoboksu z regulowaną temperaturą; podgrzewanie tub „na zapas” dla kilku loch jest niewskazane, gdyż wahania temperatury działają niekorzystnie na nasienie; dlatego podgrzaną tubę należy wykorzystać   w ciągu kilku minut,
  • przed przystąpieniem do wykonania zabiegu wyjętą z łaźni wodnej tubę wytrzeć do sucha,
  • zanim nastąpi wprowadzenie kateteru do pochwy samicy należy watą lub ligniną oczyścić zewnętrzne powierzchnie warg sromowych, a przy dużym zabrudzeniu obmyć wodą i osuszyć,
  • chwytając za dolne spojenie warg sromowych rozchylić je, odciągając delikatnie do tyłu i w dół,
  • przygotowany kateter wprowadzić do pochwy pod kątem ok. 20° po górnym sklepieniu pochwy (takie ustawienie daje pewność, że nie trafi do zachyłka cewki moczowej), a następnie obrotami w lewo wkręcić w kanał szyjki macicy do momentu wyczuwalnego oporu, świadczącego o objęciu go fałdami szyjki macicznej i prawidłowym usytuowaniu,
  • podłączyć tubę z nasieniem do kateteru i trzymając nad grzbietem lochy nacisnąć tubę w celu wyparcia powietrza z kateteru i wprowadzenia pierwszej partii nasienia do macicy; czynność ta pobudzi lochę do ruchów ssących macicy; następnie spokojnie systematycznie uciskając tubę oczekiwać na opróżnienie pojemnika i wessanie nasienia przez macicę; poprawne wykonanie zabiegu wymaga cierpliwości i nie można go przyspieszyć wtłaczaniem nasienia do macicy; zwykle zabieg trwa 4-5 minut, u loszek 6-7 minut, czasem przedłuża się do 10 minut; przez cały czas trzeba obserwować zbiornik i w momentach kontrakcji macicy należy robić przerwy w deponowaniu nasienia, jednocześnie uciskając palcami wężyk łącznika, żeby zapobiec stratom nasienia przez wypływ na zewnątrz,
  • jeżeli nasienie nie wypływa do macicy przez kateter, zwłaszcza w przypadku kateterów spiralnych, w których otwór wylotowy nie jest umieszczony centralnie, wykonać pół obrotu w prawo, żeby odblokować otwór zamknięty fałdem szyjki,
  • podczas zabiegu „dokręcanie” kateteru w lewo pozwala na szczelniejsze dopasowanie się fałdów szyjki macicy do urządzenia, co zapobiega stratom nasienia,
  • po pobraniu nasienia przez lochę przed wyjęciem kateteru odczekać minutę, następnie wykonując obroty w prawo usunąć kateter z dróg rodnych samicy.

Warto pamiętać, że o końcowym efekcie wszelkich poczynań hodowlanych decyduje zawsze całokształt czynników genetycznych  i środowiskowych, dlatego dbałość o dobrostan zwierząt, odpowiednie żywienie, profilaktyka zdrowotna, znajomość spokrewnienia osobników i wartości hodowlanej stada to także elementy wpływające na rozród.

Cezary Solarczyk

Źródło: RADA nr 11/2009, www.lodr-bratoszewice.pl, fot. sxc.hu

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

300 tysięcy złotych dla gospodarstw poszkodowanych przez powódź. Ruszył nabór wniosków

Rolnicy, którzy ponieśli straty spowodowane przez powódź, od 22 listopada do 30 grudnia 2024 r. mogą składać wnioski o przyznanie wsparcia na Inwestycje odtwarzające...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics