Ardanowski: unijni ministrowie rolnictwa mają dużo zastrzeżeń do umowy z Mercosurem

Umowa o wolnym handlu Unii Europejskiej z krajami Mercosur (Argentyna, Brazylia, Paragwaj i Urugwaj) budzi olbrzymie kontrowersje. Obawiają się jej m.in. unijni rolnicy, wskazując na ryzyko zalania Europy żywnością z Ameryki Południowej. Na wczorajszym posiedzeniu Rady Ministrów ds. Rolnictwa w Brukseli wszystkie kraje członkowie zgłosiły zastrzeżenia do tego porozumienia.

Mercosur, Jan Krzysztof Ardanowski,

Umowa z Mercosur ma zacząć obowiązywać za dwa lata, ale w tym czasie musi zostać jeszcze zatwierdzona przez wszystkie państwa członkowskie. Jej wejścia w życie obawiają się przede wszystkim unijni rolnicy, którzy mogą nie wytrzymać konkurencji z napływem do Europy tańszej żywności z Ameryki Południowej. Wiele pytań i zastrzeżeń do umowy mają także unijni ministrowie rolnictwa, którzy dyskutowali na ten temat podczas wczorajszego posiedzenia Rady w Brukseli.

– Podczas posiedzenia żadne z państw Unii nie poparło umowy bezwarunkowo, chociaż komisarz ds. rolnictwa Phil Hogan długo tłumaczył nam konieczność zawarcia tej umowy i osiągnięcia kompromisu. Podkreślał, że trzeba było w pewnym obszarze ustąpić, skoro ustępstwa Mercosuru w zakresie nie-rolniczym wynoszą 5 mld euro – oświadczył wczoraj minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski.

Unijni ministrowie rolnictwa obawiają się m.in. zwiększonego importu wołowiny z Argentyny, cukru trzcinowego z Brazylii oraz surowców do produkcji bioetanolu.

– Wszystkie kraje oczekują bardzo precyzyjnych analiz, jaki wpływ na rynki unijne będą miały poszczególne grupy z umowy z Mercosur, również te najbardziej wrażliwe dla rolnictwa, czyli cukier, wołowina, drób i bioetanol – powiedział minister.

– Były bardzo zdecydowane wypowiedzi przerażonych ministrów rolnictwa, właściwie ze wszystkich krajów, domagających się jednak głębokiej analizy umowy, również w kontekście Brexitu. Od odpowiedzi Komisji Europejskiej kraje członkowskie uzależniają swoje decyzje w sprawie ratyfikacji porozumienia – dodał.

Ardanowski zapewnił, że będzie domagał się wprowadzenia klauzul ochronnych w umowie z Mercosur, które będą wprowadzały natychmiastowe ograniczenia w przypadku zakłócenia danego rynku.

– Nie ma zgody na to, żebyśmy w Europie trzymali bardzo wysoki standard produkcji żywności, przestrzegali norm dobrostanu zwierząt czy środowiskowych, a jednocześnie zezwalali na napływ gorszej jakości żywności – wyjaśnił szef polskiego resortu rolnictwa.

Kamila Szałaj

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Nowa metoda oszustów. Dzwonią podając się za lekarza

Seniorzy są łatwym łupem dla oszustów, dlatego bardzo ważna jest edukacja międzypokoleniowa. Pojawiła się nowa legenda, na którą próbują wyłudzić pieniądze. Tym razem dzwoni...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics