Rewolucja w uprawie pasowej. Rusza Centrum Badawczo-Rozwojowe

Doskonalenie i wdrażanie innowacyjnych technologii produkcji rolnej, techniki rolniczej i uprawy roślin to ważne wyzwanie, przed którym stoi polskie rolnictwo. W czwartek, 16 stycznia 2020 r. w Śmielinie swoją działalność rozpoczyna Centrum Badawczo-Rozwojowe, którego misją będą prace badawcze i rozwojowe nad opracowaniem, doskonaleniem, walidacją, wdrażaniem i komercjalizacją innowacji dedykowanych dla rolnictwa.

Marek Różniak, Agro-Land, uprawa pasowa, Centrum Badawczo-Rozwojowego
Marek Różniak, właściciel Agro-Land i twórca Centrum Badawczo-Rozwojowego

Twórcą Centrum Badawczo-Rozwojowego Agro-Środki-Technika-Technologia jest firma Agro-Land Marek Różniak. Eksperci, w oddanych do dyspozycji laboratoriach ośrodka, będą zajmować się badaniami w trzech obszarach: technologii strip-till (uprawa pasowa), zabiegach nalistnych oraz poprawie żyzności gleby. Celem prac jest dostosowanie technologii i metod uprawy roślin do aktualnych warunków klimatycznych i agrarnych.

Pierwszy obszar badań dotyczy doskonalenia pasowej uprawy roli z jednoczesnym nawożeniem przedsiewnym i siewem w technologii Mzuri Pro-Til poprzez opracowanie innowacyjnych podzespołów roboczych maszyn, uwzględniających lokalne warunki siedliskowe i agrotechniczne. Już teraz maszyny Mzuri są dostępne w 27 krajach na 3 kontynentach. Ambicją Centrum jest wprowadzanie na rynek najnowocześniejszych na świecie rozwiązań łączących z jednej strony maksymalizację wydajności produkcji rolnej z ekologią – szczególnie w okresach suszy i szczególnie trudnych warunkach pogodowych.

Kolejne zagadnienie obejmie prace nad zwiększeniem wydajności roślin i poprawą jakości plonów poprzez opracowanie nowych oraz rozwój istniejących wysokiej jakości preparatów zmieniających właściwości wody do zabiegów agrochemicznych, nawozów dolistnych i biostymulatorów.

Trzeci zakres prac badawczych obejmuje opracowanie składów i formuł mikrogranulatów nawozowych do uprawy roślin rolniczych i warzyw polowych, a następnie określenie efektów ich zastosowania w agrotechnice tych roślin. Twórcy Centrum zakładają korzystne oddziaływanie komponowanych środków nie tylko na rośliny i ich plony, ale także na aktualną produktywność gleby oraz jej przyszły potencjał.

Otwarcie Centrum jest niezwykle ważnym przedsięwzięciem realizowanym ze środków Unii Europejskiej. Mamy nadzieję, że będzie miało ono istotny wpływ na rozwój środków, techniki i technologii stosowanych w produkcji rolniczej. Naszym celem jest stworzenie w przeciągu 3 lat rozwiązań, które zrewolucjonizują branżę rolniczą. Już teraz nasi kontrahenci z różnych krajów Europy, Azji i Afryki czekają na nowe rozwiązania, uwzględniające lokalne warunki glebowe i klimatyczne – mówi Marek Różniak, twórca Centrum Badawczo-Rozwojowego.

Redakcja AgroNews, fot. Kamila Szałaj

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ukradli jaja, miód i koperek. Czeka ich 10 lat odsiadki!

Rybniccy kryminalni zatrzymali 18-latka, 20-latka i ich 29-letniego wspólnika, którzy włamali się do jednego ze sklepów przy ulicy Gliwickiej. Ich łupem padły artykuły spożywcze,...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics