W Polsce już mamy suszę

Na obszarze Kujaw, województwa zachodniopomorskiego poprzez województwo pomorskie, wielkopolskie oraz na połowie obszaru regionu łódzkiego, jak również warmińsko-mazurskiego, dane wskazują na bardzo intensywną suszę atmosferyczną i rolniczą – informuje Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie. Jeśli nie zacznie padać, wiosną rośliny będą wzrastały już w warunkach suszy.

Wody Polskie na swojej stronie internetowej przedstawiły najnowsze dane nt. zagrożenia suszą w Polsce.

– Najnowsze dane wskaźnika wilgotności gleby dla stycznia 2020 roku wskazują na niską wilgotność gleby – poniżej 40 proc., a miejscami nawet poniżej 35 proc. (w profilu na głębokości poniżej 1m). Przyczyną przede wszystkim jest brak opadów – bezśnieżna i sucha a przy tym ciepła zima – uniemożliwia odbudowę wilgoci w glebie – informuje gospodarstwo Wody Polskie.

Susza będzie też na wiosnę

Jeżeli sytuacja się nie poprawi, tzn. nie zacznie intensywnie padać, to susza występować będzie również na wiosnę.

– W przypadku dalszych skąpych opadów, rośliny na polach wiosną będą wzrastały już w warunkach suszy – czytamy w komunikacie.

Nawadnianie upraw ściekami: jaki wpływ na rośliny mają pozostałości leków?

Wody Polskie zwracają uwagę, że takim zjawiskom jak susza i powódź towarzyszy cykliczność.

-Od setek lat obserwowane i odnotowywane są okresy z intensywnymi opadami oraz okresy suszy. Istnieje przypuszczenie, że zjawiska te mogą być powiązane z aktywnością słoneczną, która ma wpływ na tworzenie się chmur w atmosferze. Natomiast intensywność skutków suszy – to efekt zarówno deficytów opadu, jak również istniejących warunków do retencji wody, w tym użytkowania terenu, stosowanych praktyk rolniczych, korzystania z zasobów wodnych, itp. – napisano.

Retencja – kluczowe słowo

Gospodarstwo zauważa, że aby poprawić stan zasobów wodnych w Polsce konieczna jest retencja.

– Obecnie retencja w Polsce utrzymuje się na poziomie 6,5 procent średniego odpływu. Powinna być przynajmniej dwa razy wyższa, aby zgromadzone zasoby zaspokoiły wszystkie potrzeby ludzi, gospodarki i środowiska. – czytamy.

oprac. Kamila Szałaj, fot. pixabay.com

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Mszyce atakują buraki. Co robić?

Na plantacjach buraków cukrowych obserwuje się liczne naloty mszycy burakowej. Długotrwałe silne uszkadzanie młodych roślin może doprowadzić do obniżki plonów buraków o ponad 30%. Szkody...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics