Od środy spodziewamy się znacznie bardziej dynamicznej pogody. Za zmianę odpowiadać będzie głęboki niż, który w ciągu najbliższej doby znad Wysp Brytyjskich, przez Morze Północne przemieści się nad rejon Danii oraz południową część Bałtyku i wpłynie na pogodę w Polsce.
Już najbliższej nocy na północnym zachodzie i zachodzie Polski, pojawią się opady deszczu oraz porywisty wiatr. Nie można wykluczyć pojedynczych burz. Najbardziej dynamiczna pogoda będzie jednak jutro w dzień: w całym kraju wystąpi okresami dość silny wiatr w porywach do 70 km/h (wysoko w górach do 100 km/h) a także opady deszczu – zwłaszcza w północnej połowie kraju.
Głównym zagrożeniem będą jednak burze, których rozwoju należy spodziewać się głównie w godzinach popołudniowych na wschodzie, w centrum i na północy Polski.
W obrębie burz szczególnie należy uważać na gwałtowne porywy wiatru, nawet do 100-120 km/h, miejscami nie można wykluczyć powstania trąb powietrznych.
Co należy jeszcze podkreślić, to że jutro wystąpi spora różnica maksymalnej temperatury powietrza: od 20°C na deszczowej północy do nawet 28°C na pogodnym i suchym południu Polski.
W czwartek spore ochłodzenie
W czwartek czeka nas ochłodzenie: w całym kraju temperatura powietrza maksymalnie wzrośnie do około 20°C. Dodatkowo nadal towarzyszyć nam będzie porywisty wiatr oraz, z wyjątkiem południa kraju, opady deszczu. Na północy i północnym wschodzie wystąpią burze, ale ich natężenie będzie już znacznie słabsze.
Dopiero w piątek dostaniemy się pod wpływ wyżu, który przyniesie nam na ogół suchą pogodę oraz stopniowy napływ coraz cieplejszego powietrza z południa kontynentu. Zwiastować to będzie ponownie dużą dynamikę pogody pod koniec tygodnia.
Warto wspomnieć także o związanej z niżem zmianie warunków biometeorologicznych. Ulegną one wyraźnemu pogorszeniu. Już jutrzejszego poranka na przeważającym obszarze warunki biometeorologiczne będą niekorzystne. Pod koniec dnia w Polsce północnej pogoda przejściowo będzie bardzo niekorzystnie wpływać na organizm człowieka. Przez cały dzień porywisty wiatr będzie istotnym czynnikiem ochładzającym. Temperatura odczuwalna może być niższa od temperatury powietrza nawet o około 10°C! Zmiana pogody będzie negatywnie wpływać na naszą koncentrację, powodować uczucie senności, wydłużać czas reakcji oraz potęgować dolegliwości bólowe.
Źródło: IMGW