Polska prezydencja bez rolnictwa?

„Opozycja wytoczyła ciężkie działa i grozi ministrowi rolnictwa wnioskiem o votum nieufności. Powodem jest nie umieszczenie spraw rolniczych wśród priorytetów polskiej prezydencji w Unii Europejskiej oraz fatalna sytuacja na wsi. Zdaniem Prawa i Sprawiedliwości rząd popełnił grzech zaniechania, bo nic nie zrobił, aby to zmienić. Marek Sawicki nazywa zarzuty absurdalnymi i kłamliwymi. A koalicjant zapowiada, że będzie bronił swojego ministra” – poinformował Agrobiznes z dnia 11 lutego 2011 r.

"Sytuacja wsi i zachowanie ministra Sawickiego przypomina grającą orkiestrę na Titanicu, dobre samopoczucie PSL i pana ministra jest odwrotnie proporcjonalne do sytuacji na wsi, która jest zła" – powiedział w środę na konferencji prasowej w Sejmie rzecznik prasowy PiS Adam Hofman.

"Jeśli pan minister Sawicki nie zgłosi do priorytetów polskiej prezydencji zrównania dopłat dla rolników i w ogóle sytuacji rolnictwa, klub PiS złoży wniosek o jego odwołanie" – podkreślił.

Według PiS, Sawicki jest odpowiedzialny m.in. za wzrost cen żywności i pogorszenie się jakości produktów rolno-spożywczych, a także za spadek wydatków w budżecie państwa na rolnictwo.

"Jeśli rząd nie wykona naszej prośby, naszej rezolucji, a minister Sawicki nie zmieni swojego stanowiska, złożymy wniosek o wotum nieufności dla pana Marka Sawickiego, bo inaczej już po prostu w tej sytuacji postąpić nie możemy" – oświadczył wiceszef sejmowej Komisji Rolnictwa Krzysztof Jurgiel (PiS).

Minister broni się: Święte prawo opozycji do krytykowania, a problem polega na tym, że jest mi przykro, ze byli ministrowie prowadzą krytykę niemerytoryczną, a demagogiczną. Cały stek informacji, który tam się pojawił, nie ma realnego uzasadnienia w praktyce.

Wyjaśnia dalej: – Co do priorytetów prezydencji, rząd jeszcze nie przyjął ostatecznego dokumentu i ostatecznego stanowiska i wierzę, ze rolnictwo, jako priorytet na polską prezydencję, będzie wpisane.

Obecnie dopłaty bezpośrednie dla rolników w UE są bardzo zróżnicowane, np. na Łotwie rolnicy dostają ok. 100 euro do hektara użytków rolnych rocznie, a w Grecji czy na Malcie ok. 500 euro/ha. Unijna średnia dopłat wynosi około 250 euro. W Polsce jest to około 200 euro, we Francji ok. 250, w Niemczech ok. 300 euro.

Polska prezydencja rozpoczyna się 1 lipca i potrwa do końca 2011 roku.

Redakcja AgroNews, fot. sxc.hu

 

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

300 tysięcy złotych dla gospodarstw poszkodowanych przez powódź. Ruszył nabór wniosków

Rolnicy, którzy ponieśli straty spowodowane przez powódź, od 22 listopada do 30 grudnia 2024 r. mogą składać wnioski o przyznanie wsparcia na Inwestycje odtwarzające...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics