Susza rolnicza występuje wciąż w ośmiu województwach i dotyka dziewięć upraw. Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa (IUNG) podał wartości klimatycznego bilansu wodnego dla wszystkich gmin Polski (2477 gmin).
W dziewiątym okresie raportowania tj. od 11 czerwca do 10 sierpnia 2021 roku średnia wartość Klimatycznego Bilansu Wodnego (KBW), na podstawie którego dokonywana jest ocena stanu zagrożenia suszą była ujemna, wynosiła -44 mm. W obecnym sześciodekadowym okresie wartość KBW uległa zwiększeniu o 68 mm w stosunku do poprzedniego okresu (1 VI-31 VII). Jest to wynikiem wzrostu wielkości opadów atmosferycznych ale też zmniejszeniem ewapotranspiracji (średnio dla kraju o 18,8 mm względem poprzedniego okresu raportowania).
Największy deficyt wody notowany był w dalszym ciągu na obszarze: Równiny Białogardzkiej, środkowej części Wybrzeża Słowińskiego, na Wysoczyźnie Damnickiej, na Pojezierzu Kaszubskim, Żuławach Wiślanych, we wschodniej części Kotliny Gorzowskiej, na Pojezierzu Wielkopolskim, na Polesiu Wołyńskim, oraz we wschodniej części Niziny Wielkopolskiej, od -130 do -199 mm. Na pozostałym terytorium kraju niedobory wody były mniejsze od -50 mm do -129 mm.
W wyniku występujących warunków wilgotnościowych w obecnym okresie raportowania, stwierdza się wystąpienie suszy rolniczej na terytorium Polski.
Susza rolnicza występowała na terenie ośmiu województw i objęła swym zasięgiem dziewięć upraw.
Największa susza w kukurydzy na kiszonkę
W obecnym okresie sześciodekadowym największą suszę notowano w uprawach kukurydzy na kiszonkę. Notowano ją w 237 gminach (9,57% gmin Polski), nastąpiło zmniejszenie o 32,62 punktu procentowego w stosunku do poprzedniego okresu raportowania. Susza wystąpiła na obszarze 1,34% gruntów ornych kraju (zmniejszenie o 9,29 punktu procentowego względem poprzedniego okresu raportowania).
Suszę notowano również w uprawach kukurydzy na ziarno. Notowano ją w 230 gminach (9,29% gmin Polski), nastąpiło zmniejszenie o 32,9 punktu procentowego w stosunku do poprzedniego okresu raportowania. Suszę notowano także w uprawach krzewów owocowych. Notowano ją w 145 gminach (5,85% gmin Polski), nastąpiło zmniejszenie o 26,08 punktu procentowego. Suszę notowano również w uprawach roślin strączkowych. Notowano ją w 112 gminach (4,52% gmin Polski). Suszę rolniczą odnotowano także w uprawach warzyw gruntowych. Notowano ją w 28 gminach (1,13% gmin Polski), nastąpiło zmniejszenie o 12,96 punktu procentowego w stosunku do poprzedniego okresu raportowania.
Susza zmniejsza się
W okresie sześciodekadowym 11 czerwiec – 10 sierpień br. na terenie kraju wystąpiło zmniejszenie deficytu wody dla roślin uprawnych (średnio o 44 mm) w stosunku do poprzedniego monitoringowanego okresu. Takie warunki wilgotnościowe sprawiły, że obszar suszy rolniczej stwierdzono o 8 województw mniej niż w poprzednim okresie raportowania.
Zdecydowanie największe niedobory wody odnotowano w województwie pomorskim w którym susza wystąpiła w 9 uprawach. Nieco mniejsza wystąpiła w woj. zachodniopomorskim, w którym stwierdzono ją w 8 uprawach. Suszę stwierdzono także w województwach wielkopolskim, kujawsko-pomorskim, podkarpackim gdzie wystąpiła dla 4-5 upraw. Natomiast w województwach lubuskim, opolskim oraz warmińsko-mazurskim notowano niedobory wody, w których stwierdzono suszę dla 2-3 upraw. W województwach: dolnośląskim, lubelskim, łódzkim, małopolskim, mazowieckim, podlaskim, śląskim, świętokrzyskim suszy nie odnotowano.
Oprac. na podstawie IUNG