Branża wieprzowiny w Chinach generuje straty. Nie sprzyja to dalszemu rozwojowi produkcji, a w wielu przypadkach prowadzi do jej ograniczania. Niektórzy obserwatorzy rynku upatrują w tym możliwość odwrócenia trendu cenowego oraz powrotu unijnej wieprzowiny w większej ilości na chiński rynek.
Trudności w sprzedaży żywca wieprzowego na europejskim rynku ciągle są odczuwalne w większości krajów. W notowaniach ISN, Dania w 34 tygodniu obniżyła ceny skupu tuczników o 5 centów pomimo stabilnej sprzedaży do krajów Południowej Azji. W Hiszpanii wpływ małego zainteresowania eksportem do Chin zaznaczył się spadkiem ceny (-2₵ /kg t/t) po raz dziesiąty z rzędu. Trendu spadkowego cen skupu nie zmieniły rekordowe upały na Półwyspie Iberyjskim, które przyczyniły się do ograniczenia przyrostów zwierząt oraz spadku wagi ubojowej.
We Francji cena skupu kontynuuje stabilny trend od pięciu tygodni, a rolnicy nie mają problemów ze sprzedażą żywca.
Pozytywne sygnały napływają jedynie z Włoch, gdzie w tym popularnym turystycznie kraju podaż żywca nie nadąża za popytem, a ceny skupu z tygodnia na tydzień wzrosły o 2₵ /kg wagi poubojowej. W notowaniach ISN cena skupu tuczników wynosi obecnie 2,05 €/kg (wbc).
Zakazy oraz nakazy dotyczące utrzymywania świń w gospodarstwie
W krajowych skupach ceny ponownie spadły o 10 groszy
W Niemczech oczekiwany jest sezonowy wzrost popytu na wieprzowiną w związku z zakończeniem sezonu urlopowego oraz powrotem turystów do kraju. Jedna z niemieckich sieci handlowych zapowiedziała, że od poczynając od lata 2022 zacznie sprzedaż świeżej wieprzowiny pochodzącej wyłącznie ze zwierząt urodzonych, wytuczonych oraz przetworzonych w Niemczech. Nie dotyczy to innych produktów wieprzowych. W dniu 25/08/2021 w notowaniach VEZG cena pozostała jednak na niezmienionym poziomie 1,30 €/kg (wbc).
W krajowych skupach niestety ceny ponownie spadły o 10 groszy, a wielu producentom świń coraz trudniej utrzymać płynność finansową. Średnio za klasę E zakłady płacą 6,20 zł/kg (wbc).
kzp-ptch