CIECH Sarzyna: Udany rok dla marki Halvetic

Innowacyjny środek ochrony roślin produkowany przez CIECH Sarzyna – Halvetic 180 SL – zanotował bardzo udany debiut rynkowy. Wprowadzony do sprzedaży wiosną 2021 roku produkt umocnił pozycję spółki w segmencie środków ochrony roślin opartych na glifosacie i ma aktualnie ok. 20 proc. udziałów w tej części rynku. Jednocześnie zwiększa się liczba krajów, w których Halvetic został już zarejestrowany – poza Polską, są to: Grecja, Portugalia, Australia i Czechy. CIECH Sarzyna, największy polski producent środków ochrony roślin, pozyskał również dofinansowanie z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju („NCBiR”) na nowy projekt technologii wytwarzania tego innowacyjnego środka, która pozwoli na skrócenie czasu produkcji. Zakończenie prac badawczych i wdrożenie nowej metody planowane jest na 2023 rok.

CIECH Sarzyna: Udany rok dla marki Halvetic
CIECH Sarzyna: Udany rok dla marki Halvetic

Halvetic 180 SL to środek ochrony roślin przed chwastami, który powstał w oparciu o innowacyjną technologię BGT („Better Glyphosate Technology”), zarejestrowaną w Polsce przez CIECH Sarzyna w lutym ubiegłego roku. Pozwala ona na utrzymanie dotychczasowej skuteczności produktu przy obniżeniu dawki substancji aktywnej na hektar o połowę w porównaniu do istniejącego standardu rynkowego. To przełom na światowym rynku formulacji glifosatu, a jednocześnie odpowiedź Grupy CIECH na wyzwania związane z transformacją rolnictwa w kierunku bardziej zrównoważonym. Efektywność innowacyjnej technologii BGT potwierdzają liczne badania – przeprowadzone zarówno w warunkach polskich, jak i europejskich.

Halvetic został bardzo dobrze przyjęty przez rynek, o czym świadczą zarówno sygnały od klientów, jak i twarde dane liczbowe. Aktualnie trwają procesy rejestracyjne produktu poza granicami Polski, które mamy rozpisane na kilka następnych lat. W ekspansji na rynku krajowym, a także zagranicznym, wspomóc ma nas właśnie opracowywana, nowa, bardziej wydajna technologia produkcji mówi Wojciech Babski, Prezes Zarządu CIECH Sarzyna i szef biznesu AGRO w Grupie CIECH.

Projekt, w ramach którego opracowana zostanie nowa metoda produkcji, otrzymał maksymalną liczbę punktów w konkursie organizowanym przez NCBiR. Pozyskane dofinansowanie wyniosło 6 mln zł, a wartość całego projektu to blisko 15 mln zł. Umowa na jego realizację została podpisana pod koniec września 2021 roku. Źródłem dofinansowania są środki pochodzące z Unii Europejskiej, pozyskane w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój na lata 2014-2020. Działanie 1.1 Projekty B+R przedsiębiorstw. Poddziałanie 1.1.1 Badania przemysłowe i prace rozwojowe realizowane przez przedsiębiorstwa. Zakończenie prac badawczych i rozpoczęcie produkcji nową metodą jest przewidziane na 2023 rok.

Halvetic wytwarzany jest w podkarpackiej fabryce środków ochrony roślin CIECH w Nowej Sarzynie. Jego sprzedaż na polskim rynku trwa od maja 2021 roku, a spółka wykorzystuje do niej rozległą, liczącą 1000 punktów sprzedaży, sieć dystrybucji oraz współpracę z 30 dystrybutorami.

PIORiN kontroluje rolników

Dalsza ekspansja zagraniczna i wydajniejsza metoda produkcji

Równolegle CIECH Sarzyna prowadzi procesy rejestracyjne w kolejnych krajach europejskich. Docelowo Halvetic, jako marka globalna CIECH, ma trafić do kilkunastu krajów Europy, Australii, a w przyszłości – także do Ameryki Północnej i Południowej. Analizy rynkowe wskazują, że wielkość rynku glifosatu w przypadku Europy to ok. 300 mln dolarów, Australii – 200 mln dolarów, a dla obu Ameryk – łącznie nawet 3 mld dolarów.

Halvetic jest herbicydem nieselektywnym w formie koncentratu do sporządzania roztworu wodnego, stosowanym nalistnie, przeznaczonym do zwalczania bardzo szerokiego spektrum jednoliściennych oraz dwuliściennych chwastów jednorocznych i wieloletnich. Dedykowany jest dla rolników ceniących szybką i trwałą skuteczność chwastobójczą, przy zachowaniu większej dbałości o środowisko. Produkt jest niezawodny w działaniu – jego skuteczność jest niezmienna nawet przy użyciu twardej wody i w warunkach wywołujących stres roślinny. Produkt skutecznie walczy z wieloma chwastami, może być stosowany po zbiorach po różnych uprawach i na ścierniskach, do przedwschodowego zwalczania chwastów w kukurydzy, w sadach oraz na terenach nieużytkowanych rolniczo.

Źródło: CIECH Sarzyna

Agata Molenda
Agata Molendahttps://agronews.com.pl
Redaktor portalu agronews.com.pl. Email: a.molenda@agronews.com.pl

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

300 tysięcy złotych dla gospodarstw poszkodowanych przez powódź. Ruszył nabór wniosków

Rolnicy, którzy ponieśli straty spowodowane przez powódź, od 22 listopada do 30 grudnia 2024 r. mogą składać wnioski o przyznanie wsparcia na Inwestycje odtwarzające...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics