Dziewięć z 27 krajów członkowskich Unii Europejskiej nie dotrzymało terminu złożenia Krajowych Planów Strategicznych w ramach reformy wspólnej polityki rolnej (WPR). Wśród nich są m.in. Niemcy i Belgia – podaje euractiv.pl
Po tym, jak w listopadzie 2021 r. Parlament Europejski zatwierdził reformę polityki rolnej, państwa członkowskie miały czas do 31 grudnia 2021 r. na przedłożenie Krajowych Planów Strategicznych Komisji Europejskiej do zatwierdzenia.
Za ich pomocą kraje członkowskie UE mają określić, w jaki sposób zrealizują unijne cele w zakresie rolnictwa i ochrony środowiska, jednocześnie odpowiadając na potrzeby rolników i społeczności wiejskich.
Jednak jedna trzecia państw członkowskich nie dotrzymała wyznaczonego terminu. Do dziewięciu „spóźnionych” należą: Belgia, Bułgaria, Czechy, Niemcy, Łotwa, Litwa, Luksemburg, Rumunia i Słowacja.
Rzecznik Komisji Europejskiej odmówił komentowania sprawy
Unijny komisarz ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski pogratulował państwom członkowskim, które zdołały dotrzymać terminu.
„Dziękuję ministrom rolnictwa i rządom 18 państw członkowskich za złożenie w terminie projektów Krajowych Planów Strategicznych wspólnej polityki rolnej”, napisał na Twitterze. Dodał, że Komisja Europejska czeka, aby reszta państw jak najszybciej złożyła swoje plany.
Jednak już w październiku ubiegłego roku jedna trzecia państw zgłosiła obawy co do możliwości niedotrzymania terminu.
Obawy zostały ponownie zgłoszone po tym, jak Parlament Europejski postanowił przesunąć kluczowe głosowanie w sprawie szczegółów reformy WPR na styczeń br. Głosowanie ma zatwierdzić kluczowe akty prawne, które zapewniłyby państwom członkowskim pełnoprawne ramy prawne do przygotowania ich planów strategicznych.
Wyniku głosowania należy spodziewać się na rozpoczynającej się 17 stycznia br. sesji plenarnej Parlamentu Europejskiego.
Belgia i Niemcy wśród maruderów
Trudności z opracowaniem planów strategicznych ma zwłaszcza Belgia. To jedyne państwo członkowskie Unii, które przedłożyło dwa plany strategiczne po jednym dla dwóch regionów federalnych tego kraju, Flandrii i Walonii.
Z kolei niemiecki proces przygotowania planu strategicznego utrudniła zmiana rządu na początku grudnia 2021 r.
Zapytany przez EURACTIV o przyczyny opóźnienia rzecznik ministerstwa rolnictwa, podkreślił że spowodowane zostało ono przedłużeniem prac legislacyjnych w Brukseli. Jego zdaniem doprowadziło to do opóźnień na poziomie krajów związkowych. Rzecznik zaznaczył jednak, że ministerstwo i kraje związkowe pracują aby wkrótce przedstawić plan.
W Niemczech ustawy i dyrektywy określające wdrażanie reform związanych z rolnictwem przygotował jeszcze rząd Angeli Merkel, w którym za rolnictwo odpowiadała minister Julia Klöckner.
Nowy rząd zapowiedział bliższe przyjrzenie się planowi WPR. Jednak rzecznik ministerstwa przyznał w grudniu, że zostało zbyt mało czasu, aby wprowadzić znaczące zmiany.
Coraz mniej czasu na wprowadzenie zmian
Komisja Europejska ostrzegała, że potrzebuje zakończenia prac nad planami strategicznymi najpóźniej do lata br., aby wystartować z nową WPR na lata 2023-2027.
„Zmiany planowane w nowej WPR są ważne dla rolników. Musimy poznać reguły gry do końca wiosny 2022 r., podkreśliła w rozmowie z EURACTIV, przewodnicząca unijnego stowarzyszenia rolników COPA-COGECA Christiane Lambert.
Tassos Haniotis z Dyrekcji Generalnej ds. Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich w Komisji Europejskiej (DG AGRI) potwierdził w listopadzie 2021 r., że Komisja Europejska zamierza w ciągu najbliższych trzech miesięcy przekazać państwom członkowskim informacje zwrotne, aby najpóźniej do lata 2022 r. zakończyć proces wprowadzania zmian w WPR.
Autor Julia Dahm, Magdalena Pistorius and Natasha Foote | EURACTIV.com | Tłumaczenie Szymon Król