Lepsze warunki dla zwierząt w schroniskach

Wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk podpisał rozporządzenie w sprawie szczegółowych wymagań weterynaryjnych dla prowadzenia schronisk dla zwierząt. Rozporządzenie zostało podpisane w obecności przewodniczącej Parlamentarnego Zespołu Przyjaciół Zwierząt posłanki Katarzyny Piekarskiej oraz pełnomocnika ministra ds. ochrony zwierząt Alberta Kurkowskiego.

Wicepremier H. Kowalczyk podczas składania podpisu pod rozporządzeniem (fot. MRiRW)

– Bardzo się cieszę, że prace nad rozporządzeniem znalazły dziś swój finał, bo jest to nasza odpowiedzialność za braci mniejszych. W momencie, kiedy możemy ulżyć cierpieniom zwierząt, postarajmy się to zrobić – powiedział wicepremier Kowalczyk.

Szef resortu rolnictwa poinformował również o prowadzeniu dalszych prac nad wzmacnianiem ochrony zwierząt, a zwłaszcza przeciwdziałaniem ich bezdomności.

– Za kilka miesięcy powinna być gotowa ustawa o przeciwdziałaniu bezdomności zwierząt – zapowiedział wicepremier.

Wiceprezes Rady Ministrów zwrócił ponadto uwagę, że zgodnie z podpisanym rozporządzeniem wszystkie funkcjonujące w Polsce schroniska dla zwierząt mają rok na dostosowanie się do nowych wymogów.

– Rozwiązania, o które zabiegało wiele organizacji, znalazły się w tym rozporządzeniu, ale przed nami jeszcze wiele pracy – podkreśliła posłanka Katarzyna Piekarska.

Jestem przekonana, że o lepszy los naszych braci mniejszych musimy walczyć ponad podziałami politycznymi. Jednak pamiętajmy, że najlepszym miejscem dla zwierząt domowych jest kanapa lub legowisko blisko człowieka, a nie schronisko – dodała przewodnicząca Parlamentarnego Zespołu Przyjaciół Zwierząt.

Pełnomocnik ministra ds. ochrony zwierząt Albert Kurkowski również podkreślił, że jest jeszcze wiele pracy do wykonania.

– Zrobiliśmy wszystko, na co pozwalała delegacja ustawowa i to na pewno pomoże w funkcjonowaniu schronisk, niezależnie od tego, kto je prowadzi – stwierdził pełnomocnik.

Pomóż w przygotowaniu uproszczeń dla rolników

Podsumowanie nowelizacji rozporządzenia:

  • doprecyzowano odległość schronisk od siedzib ludzkich i obiektów,
  • wyodrębniono schroniska utrzymujące do 15 zwierząt (wyodrębnienie schronisk do 15 zwierząt następuje w odniesieniu do wymogu odległości, natomiast w odniesieniu do innych wymogów wyodrębnia się również schroniska utrzymujące do 35 zwierząt),
  • wprowadzono minimalne powierzchnie kojców dla psów i pomieszczeń dla kotów,
  • dookreślono zasoby rezerw karmy, wprowadzono obowiązek utrzymywania zapasu karmy, z którego schronisko jest zwolnione, jeśli zachowana jest ciągłość dostaw karmy,
  • dookreślono minimalne temperatury w pomieszczeniach dla wybranych grup zwierząt przebywających w schroniskach,
  • doprecyzowano warunki bioasekuracji w schroniskach,
  • zdefiniowano zasady dotyczące wybiegów i obowiązek udostępniania ich, pozwalającą na socjalizację psów i realizację zachowań właściwych dla gatunku,
  • dookreślono sposoby identyfikacji, obowiązek czipowania i wprowadzania do baz danych zwierząt przebywających w schronisku,
  • dookreślono sposoby leczenia, profilaktykę i pielęgnację zwierząt przebywających w schroniskach,
  • dodano zapis o obowiązkowym zatrudnieniu osoby, odpowiadającej za przestrzeganie przepisów, mającej wykształcenie w zawodzie technik weterynarii lub wykształcenie wyższe na kierunku weterynaria lub zootechnika i co najmniej 3-letnie doświadczenie zawodowe w pracy ze zwierzętami, dopuszczalne jest także zawarcie umowy o świadczenie usług,
  • Vacatio legis – 12 miesięcy.

Projekt rozporządzenia był poddany szerokim konsultacjom publicznym, m. in. został wysłany bezpośrednio do ponad 150 schronisk dla zwierząt.

Źródło: MRiRW

Agata Molenda
Agata Molendahttps://agronews.com.pl
Redaktor portalu agronews.com.pl. Email: a.molenda@agronews.com.pl

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Trwa wypłata bonusów frekwencyjnych. Dwa nabory dla KGW w toku

Do 29 listopada 2024 r. trwają dwa nabory skierowane do kół gospodyń wiejskich. Mogą one otrzymać nawet 10 tys. zł na działalność statutową i...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics