Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi rozpoczęło prace nad przeglądem programu azotanowego.Wybrano wykonawcę, który dokona szeregu ekspertyz. Zakończenie prac związanych z przeglądem Programu azotanowego zaplanowane jest na koniec maja.
Pod koniec stycznia Polski Związek Producentów Roślin Zbożowych – który od dłuższego już czasu zabiega o kwestię uelastycznienia terminów stosowania nawozów azotowych w rolnictwie w kontekście właśnie przepisów programu azotanowego – zwrócił się do resortu infrastruktury z prośbą o udzielenie szczegółowych informacji w sprawie planowanego przeglądu i aktualizacji przepisów programu azotanowego.
7 lutego br. PZPRZ otrzymało następującą odpowiedź:
– Prace nad przeglądem programu azotanowego już się rozpoczęły, a w dniu 31 stycznia br. została zawarta umowa z wykonawcą, którego zadaniem będzie m.in. wykonanie szeregu ekspertyz stanowiących podstawę do przeprowadzenia aktualizacji Programu. Zakończenie prac związanych z przeglądem Programu azotanowego zaplanowane jest na koniec maja br. – poinformowała Związek Małgorzata Bogucka-Szymalska, Zastępca Dyrektora Departamentu Gospodarki Wodnej i Żeglugi Śródlądowej w resorcie infrastruktury.
– Następnie zostanie opracowany wstępny projekt aktualizacji Programu działań, który poddany zostanie konsultacjom społecznym oraz procedurze strategicznej oceny oddziaływania na środowisko. Ten etap planowany jest w III kw. br. – dodał dyr. Bogucka-Szymalska.
Jak poinformowała, wykonawcą wybranym w drodze przetargu nieograniczonego do przeprowadzenia przeglądu Programu azotanowego jest konsorcjum firm Antea Polska S.A. oraz Pectore-eco Sp. z o.o. Wszystkie najważniejsze wyniki pracy będą uzgadniane z Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Zarówno rolnicy indywidualni, jak i organizacje rolnicze będą mogli wziąć udział w konsultacjach społecznych projektu aktualizacji Programu azotanowego. Rozpoczęcie konsultacji zostanie ogłoszone na stronie internetowej Ministerstwa Infrastruktury, wraz z informacją o opracowaniu dokumentu, wskazaniem miejsca, w którym można się z nim zapoznać oraz możliwości składania uwag i wniosków. Konsultacje potrwają – zgodnie z przepisami – co najmniej 21 dni.
Treść całego pisma w poniższym załączniku:
Program azotanowy – przegląd – odpowiedź resortu infrastruktury – 7 luty 2022
Źródło: PZPRZ