Rozpoczęto prace nad przeglądem programu azotanowego

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi rozpoczęło prace nad przeglądem programu azotanowego.Wybrano wykonawcę, który dokona szeregu ekspertyz. Zakończenie prac związanych z przeglądem Programu azotanowego zaplanowane jest na koniec maja.

Rozpoczęły się prace nad przeglądem programu azotanowego

Pod koniec stycznia Polski Związek Producentów Roślin Zbożowych – który od dłuższego już czasu zabiega o kwestię uelastycznienia terminów stosowania nawozów azotowych w rolnictwie w kontekście właśnie przepisów programu azotanowego – zwrócił się do resortu infrastruktury z prośbą o udzielenie szczegółowych informacji w sprawie planowanego przeglądu i aktualizacji przepisów programu azotanowego.

7 lutego br. PZPRZ otrzymało następującą odpowiedź:

– Prace nad przeglądem programu azotanowego już się rozpoczęły, a w dniu 31 stycznia br. została zawarta umowa z wykonawcą, którego zadaniem będzie m.in. wykonanie szeregu ekspertyz stanowiących podstawę do przeprowadzenia aktualizacji Programu. Zakończenie prac związanych z przeglądem Programu azotanowego zaplanowane jest na koniec maja br. – poinformowała Związek Małgorzata Bogucka-Szymalska, Zastępca Dyrektora Departamentu Gospodarki Wodnej i Żeglugi Śródlądowej w resorcie infrastruktury.

– Następnie zostanie opracowany wstępny projekt aktualizacji Programu działań, który poddany zostanie konsultacjom społecznym oraz procedurze strategicznej oceny oddziaływania na środowisko. Ten etap planowany jest w III kw. br. – dodał dyr. Bogucka-Szymalska.

Jak poinformowała, wykonawcą wybranym w drodze przetargu nieograniczonego do przeprowadzenia przeglądu Programu azotanowego jest konsorcjum firm Antea Polska S.A. oraz Pectore-eco Sp. z o.o. Wszystkie najważniejsze wyniki pracy będą uzgadniane z Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Zarówno rolnicy indywidualni, jak i organizacje rolnicze będą mogli wziąć udział w konsultacjach społecznych projektu aktualizacji Programu azotanowego. Rozpoczęcie konsultacji zostanie ogłoszone na stronie internetowej Ministerstwa Infrastruktury, wraz z informacją o opracowaniu dokumentu, wskazaniem miejsca, w którym można się z nim zapoznać oraz możliwości składania uwag i wniosków. Konsultacje potrwają – zgodnie z przepisami – co najmniej 21 dni.

Treść całego pisma w poniższym załączniku:

Program azotanowy – przegląd – odpowiedź resortu infrastruktury – 7 luty 2022

Źródło: PZPRZ

Agata Molenda
Agata Molendahttps://agronews.com.pl
Redaktor portalu agronews.com.pl. Email: a.molenda@agronews.com.pl

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Integrowana Produkcji Roślin: COBORU opublikował listę rekomendowanych odmian rolniczych

Centralny Ośrodek Badania Odmian Roślin Uprawnych (COBORU) wprowadził nową zakładkę na swojej stronie internetowej, poświęconą Integrowanej Produkcji Roślin. Znajdują się tam zalecenia dotyczące wyboru...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics