W środę notowania amerykańskiej pszenicy spadły o dzienny limit (85 centów za buszel), a unijny kontrakt potaniał o 6% w nadziei, że trwające rozmowy pokojowe między Ukrainą i Rosją przyniosą pozytywny skutek.
Taniała kukurydza oraz kontrakty na oleje roślinne i nasiona oleiste
Z tego samego powodu, ale w mniejszym zakresie taniała kukurydza oraz kontrakty na oleje roślinne i nasiona oleiste. Zakończenie wojny uwolniłoby zatrzymany eksport z Ukrainy i pozwoliło na rozpoczęcie siewów jarych.
Notowania giełdowe poruszają się od tygodnia w szerokim trendzie bocznym w rytm doniesień z trwającej wojny na Ukrainie.
O ile amerykańska pszenica straciła w poprzednim tygodniu prawie połowę z 60% wybicia z I tygodnia rosyjskiej agresji, to pozostałe amerykańskie i unijne kontrakty pozostają nadal wyceniane w pobliżu swoich wieloletnich lub historycznych maksimów. Oznacza to dla obu zbóż notowanych w Paryżu poziomy o ponad 1/3, a dla rzepaku o 30% wyższe niż przed inwazją Rosji na Ukrainę.
Negatywne konsekwencje trwającej wojny (wstrzymany eksport z Ukrainy i zagrożone zasiewy i zbiory w tym kraju) są już zawarte w cenach zbóż i oleistych, stąd wszelkie doniesienia o deeskalacji konfliktu powodują przeceny. Presja spadkowa pochodzi też z taniejącej ropy, ponieważ zmniejsza się opłacalność produkcji biopaliw produkowanych z olejów roślinnych, czy z kukurydzy.
Polski złoty nadal odrabia straty, a niższy kurs dolara i euro przekładać się musi na coraz niższe ceny proponowane w portach, a za nimi w głębi kraju.
Źródło: e-wgt