Jak podaje Instytut Ochrony Roślin – Państwowy Instytut Badawczy Chowacz czterozębny rozpoczął żer na plantacjach. W żółtych naczyniach odłowiło się kilka osobników tego szkodnika.
W wyniku monitoringu i sygnalizacji prowadzonej na terenie całego kraju w Winnej Górze w województwie Wielkopolskim z żółtych naczyniach odłowiło się w ciągu słonecznych dni kilka osobników chowacza czterozębnego oraz jeden osobnik chowacza brukwiaczka.
Instytut Ochrony Roślin zalec monitoring upraw rzepaków za pomocą żółtych naczyń w celu określania wielkości zagrożenia wiosennymi szkodnikami upraw.
Chowacz czterozębny jest fitofagiem roślin z rodziny krzyżowych, m.in. kapusty rzepaku, kapusty warzywnej, kapusty polnej, gorczycy białej, gorczycy polnej, chrzanu pospolitego, rzodkwi zwyczajnej, rzodkwi świrzepy, rzepichy błotnej, rzepichy leśnej, rzepichy ziemnowodnej, stulisza lekarskiego, stulisza Loesela, stulisza sztywnego, czosnaczku pospolitego i dwurzędu murowanego. Może powodować duże szkody w przypadku żerowania na roślinach uprawnych, zwłaszcza na rzepaku.
Objawy i choroby
Pierwsze widoczne objawy występowania to „ukłucia” na nerwach. Nie występuje deformacja łodygi w wyniku żerowania larw. Silne uszkodzenia łodygi powodują zahamowania we wzroście roślin i przy silniejszym wietrze mogą się łamać. Straty w plonach mogą wynieść ponad 20%. Wydrążone w dolnej części łodygi otwory są miejscem infekcji chorób grzybowych: suchej zgnilizny kapustnych, zgnilizny twardzikowej, szarej pleśni i wertycyliozy.
AM/Redakcja AgroNews na podst. IOR