To hasło przyświecało warsztatom, które 22.03 br. odbyły się dla hodowców Zachodniego Pomorza na fermie Dębina należącej do Zakładu Doświadczalnego Instytutu Zootechnicznego PIB w Kołbaczu Sp. z o.o.
Drzwi do wiedzy i dla gości są zawsze szeroko otwarte
Miejsce życzliwe i otwarte dla hodowców. Instytut od bardzo dawna chętnie współpracuje z Polską Federacją Hodowców Bydła i Związkami Hodowców, a drzwi do wiedzy i dla gości są zawsze szeroko otwarte. Dlatego mając na uwadze spore przerwy w szkoleniach i spotkaniach z hodowcami spowodowane pandemią, Polska Federacja Przedstawicielstwo w Koszalinie wraz z lokalnymi związkami hodowców tj. Szczecińskim Związkiem i Okręgowym Związkiem w Koszalinie zorganizowała warsztaty hodowlane dot. odchowu cieląt i jego wpływu na dalszą produkcję mleka.
1000 krów uzyskało 13 151 kg mleka
Głównym prelegentem warsztatów był Marcin Stasiak, dyrektor Sprzedaży i Doradztwa w firmie POLMASS S.A. Na wstępie jednak goście zapoznali się po krótce z historią i profilem produkcji Instytutu Zootechniki, które przybliżył zgromadzonym hodowcom dr Andrzej Olszewski, główny hodowca IZ w Kołbaczu. A jest się czym pochwalić! Za rok 2021 gospodarstwo od ponad 1000 krów uzyskało 13 151 kg mleka przy zawartości 4,07% tłuszczu i 3,36% białka, a w gronie 300 najlepszych wydajnościowo krów w Polsce, Kołbacz umieścił 4.
Hodowcy zwiedzili obory produkcyjne
Po części teoretycznej dotyczącej ogromnego wpływu odchowu jałówki na dalsze jej losy i produkcję w „dorosłym” życiu, hodowcy udali się na część praktyczną, w której zwiedzili obory produkcyjne, a przede wszystkim cielętnik i jałownik, w których zapoznali się z nowoczesną technologią odchowu cieląt. W ramach praktycznej części wykładowej uczestnicy warsztatów mogli wziąć udział w badaniu poziomu immunoglobulin we krwi jak i siarze. Tę wiedzę hodowcy mogli „zdobyć” dzięki praktycznemu wykorzystaniu nowoczesnych urządzeń do analizy w/w parametrów zaprezentowanych przez firmę POLMASS S.A.
Hodowcy bydła mają ostatnią szansa na uzupełnienie brakujących zabiegów inseminacyjnych
Pogoda i nastroje dopisały, a żurek z wkładką i pyszny gulasz, które zaserwowali organizatorzy na koniec warsztatów dopełniły dobre nastroje wracających do swych zajęć gości.Dobrze się znów spotkać w tak gościnnym miejscu i podzielić się wzajemnie wiedzą i doświadczeniem.
Źródło: OZHB w Koszalinie.