Każde wzbudzające emocje, popularne i głośne wydarzenie, to okazja do zwiększonej aktywności cyberoszustów. Nie inaczej jest teraz, z racji trwającej wojny w Ukrainie. Dlatego należy zachować szczególną czujność i ostrożność!
Uważaj na podejrzane linki!
Oszuści wysyłają fałszywe maile lub SMS-y, podszywające się na przykład pod bank czy dostawcę energii. W treści jest link prowadzący do strony, która wyłudza Twoje dane. Najważniejsza zasada – nie klikaj w podejrzane linki oraz usuń podejrzaną wiadomość czy sms, aby inna osoba, np. dziecko nie uruchomiło przypadkowo załączonego linku.
Nie podawaj swoich danych do bankowości internetowej!
Oszuści mogą wykorzystać Twój niepokój o sprawy finansowe i pod presją czasu nakłaniać Cię do podania swoich danych. Jeśli ktoś pyta o Twoje dane w trakcie rozmowy telefonicznej, rozłącz się i zadzwoń sam do banku. Wtedy będziesz mieć pewność, że rozmawiasz z pracownikiem banku, a nie oszustem podszywającym się pod niego.
Zachowaj ostrożność w Internecie!
Wiadomo, że konflikt zbrojny wzbudza szczególny niepokój, ale tym bardziej należy teraz weryfikować źródła informacji. Nie wierz we wszystko, czego dowiadujesz się z Internetu. Szczególnie w te informacje ostrzegające przed ograniczeniami w dostępie do pieniędzy, prądu czy Internetu.
Jeśli musisz się ponownie logować do portalu społecznościowego lub innej strony, żeby przeczytać otrzymaną wiadomość – uważaj, Twoje dane mogą zostać przechwycone!
Fałszywe inwestycje i obietnice dużego zysku
Ostatnio w Internecie, a zwłaszcza na portalach społecznościowych, roi się od fałszywych „super ofert” koncernów naftowych i energetycznych, funduszy inwestycyjnych, itp. Tylko w ciągu ostatnich dwóch miesięcy Zespół pracujący przy Komisji Nadzoru Finansowego zgłosił 3.424 reklam, zamieszczonych w mediach społecznościowych, zachęcających do fałszywych inwestycji.
Dla uwiarygodnienia i przyciągnięcia uwagi, oferty te opatrzone są fotografiami znanych osób: Prezydenta, Premiera, Ministrów Rządu RP, Prezesa Orlenu, znanych dziennikarzy i celebrytów. Są to fałszywe informacje, produkowane i rozsyłane przez tzw. farmy trolli – wyspecjalizowane grupy osób, utrzymywane i sowicie opłacane dla szerzenia dezinformacji i wprowadzania w błąd. Dla własnego bezpieczeństwa – nie należy klikać w te wiadomości i oferty, nie wolno ich także udostępniać! Nie warto także komentować tych ofert, ani wchodzić w dyskusję, gdyż jest to tzw. „karmienie trolla”, a za każde udostępnienie, polubienie czy komentarz, troll otrzymuje dodatkowe wynagrodzenie.
Szokujące nagrania
Ta metoda jest coraz częściej spotykana. Dostajesz linka do rzekomo szokującego nagrania – np. z wydarzeń w Ukrainie. A tym czasem jest to tzw. „fake news” – nieprawdziwa wiadomość. Kliknięcie w link kieruje Cię do fałszywej strony logowania do portalu społecznościowego. Jeśli podasz swoje dane, oszust z łatwością je przechwyci!
Uwaga na zbiórki charytatywne!
Dokładnie weryfikuj zbiórki, na które wpłacasz pieniądze. Zwróć szczególną uwagę na to, komu przekazujesz pieniądze. Zadbaj o to, żeby Twoje wsparcie trafiło do potrzebujących, a nie do kieszeni oszusta!
Ostatnio pojawiają się próby podszycia pod poszkodowanych Ukraińców. Oszuści twierdzą, że są ofiarami agresji rosyjskiej i nie mają za co żyć. Wsparcie finansowe przekazane na taką niezweryfikowaną prośbę trafi prosto do oszusta.
Wspieraj zatem sprawdzone oraz zweryfikowane akcje i zbiorki!
Jedną z nich prowadzi Wielkopolska Izba Rolnicza: WIR wspiera uchodźców z Ukrainy
Chroń siebie i swoich bliskich!
Dbaj o bezpieczeństwo swoich finansów! Nie zapominaj także o swoich bliskich. Przekaż informacje o bezpieczeństwie starszym osobom w Twoim otoczeniu.
Źródło: http://wir.org.pl