Duży spadek (-15₵/kg) cen skupu tuczników w Niemczech w 18 tygodniu tylko częściowo wpłynął na rynki krajów unijnych. W notowaniach ISN cena w wadze bitej ciepłej spadła w Austrii (-12₵/kg), Belgii (-9₵/kg) i Holandii (-8₵/kg). Niezmienione ceny z poprzedniego tygodnia utrzymano w Hiszpanii i Danii. We Francji cena nieznacznie wzrosła (+1₵/kg).
W Niemczech ograniczono import żywca z Belgii i Holandii ze względu na nadwyżkę lokalnego żywca na rynku, utworzoną jeszcze w okresie okołoświątecznym. Uczestnicy rynku narzekają na słabe zainteresowanie wieprzowiną ze strony handlu, który nie odnotował rosnącej sprzedaży ze względu na rozpoczęty sezon grillowy. Pogoda nie sprzyjała spotkaniom przy grillu w wielu krajach. Niektórzy przetwórcy, pomimo rosnących kosztów produkcji świń, dążą do ograniczania wzrostu cen skupu. Producenci żywca wieprzowiny oczekują, że w kolejnych tygodniach popyt na wieprzowinę poprawi się i da znaczący impuls do wzrostu cen żywca.
Na rynku krajowym średnie ceny tuczników w klasie E nie wystarczają na pokrycie kosztów produkcji
W Niemczech w notowaniach VEZG cena skupu tuczników w dniu 11/05/2022 pozostała niezmieniona na poziomie 1,80 €/kg (wbc). Na rynku krajowym średnie ceny tuczników w klasie E wynoszą ok. 8,00 zł/kg, co nie wystarcza na pokrycie kosztów produkcji.
Rynek chiński, ze względu na dużą własną produkcję, nie będzie stymulował impulsów wzrostowych w krajach unijnych w najbliższym okresie. Eksport unijnej wieprzowiny do Japonii, Australii i USA pozostaje na wysokim dotychczasowym poziomie, ale nie jest on w stanie zrównoważyć częściowej utraty rynku chińskiego.
Źródło: POLPIG