11 ton nielegalnych pestycydów w powiecie grójeckim. Policja i WIORiN uderzają w czarny rynek

Advertisement

Funkcjonariusze Wydziału do walki z Przestępczością Gospodarczą i Korupcją KPP w Grójcu, we współpracy z pracownikami Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Warszawie, ujawnili w jednym z gospodarstw na terenie powiatu grójeckiego blisko 11 ton nielegalnych środków ochrony roślin. Szacunkowa wartość zabezpieczonych preparatów to około 6 milionów złotych.

11 ton nielegalnych pestycydów w powiecie grójeckim. Policja i WIORiN uderzają w czarny rynek. Fot. KPP Grójec

Nielegalne pestycydy ujawnione w gminie Pniewy

Do ujawnienia nielegalnych środków doszło na terenie jednej z posesji w gminie Pniewy (pow. grójecki). Wśród zabezpieczonych produktów znajdowały się preparaty z obcojęzycznymi etykietami, pozbawione wymaganych ostrzeżeń oraz informacji zgodnych z przepisami obowiązującymi na terenie Unii Europejskiej.

Produkty te nie tylko nie spełniają wymogów dopuszczających je do obrotu, ale również stanowią potencjalne zagrożenie dla środowiska i zdrowia ludzi.

11 ton nielegalnych pestycydów w powiecie grójeckim. Policja i WIORiN uderzają w czarny rynek. Fot. KP Grójec

Dowody na nielegalne konfekcjonowanie

Na miejscu ujawniono również hurtowe ilości pustych opakowań i etykiet, w tym plastikowe butelki oraz foliowe i aluminiowe saszetki bez jakichkolwiek oznaczeń. To może świadczyć o tym, że na terenie gospodarstwa mogło dochodzić do konfekcjonowania środków ochrony roślin na dużą skalę.

Funkcjonariusze przeprowadzili czynności z 47-letnim właścicielem posesji. Obecnie trwa postępowanie, które ma na celu ustalenie wszystkich okoliczności nielegalnego procederu oraz zidentyfikowanie osób za niego odpowiedzialnych.

Wspólne działania służb w walce z nielegalnym obrotem pestycydami

Policjanci z KPP w Grójcu oraz inspektorzy WIORiN regularnie prowadzą kontrole gospodarstw, bazarów i targowisk. Ujawnione produkty często do złudzenia przypominają oryginalne środki ochrony roślin, choć w rzeczywistości nie mają z nimi nic wspólnego.

Ostatnia realizacja pokazuje, jak ważna jest ścisła współpraca pomiędzy służbami w celu eliminacji nielegalnych i niebezpiecznych produktów z rynku.

Nielegalne środki to poważne zagrożenie

Eksperci ostrzegają, że środki ochrony roślin niewiadomego pochodzenia mogą zawierać nieznane substancje, zanieczyszczenia oraz związki niebezpieczne dla ludzi, zwierząt i środowiska. Preparaty te nie są objęte żadnym nadzorem ani kontrolą jakości, co oznacza brak pewności co do ich skuteczności oraz toksycznego działania.

Nielegalne środki mogą cechować się zarówno niską skutecznością, jak i wzmożoną fitotoksycznością, powodując uszkodzenia roślin oraz konieczność powtarzania zabiegów innymi preparatami.

Apel do rolników: korzystajcie wyłącznie z legalnych produktów

Służby apelują do rolników, aby korzystali wyłącznie z legalnych, certyfikowanych środków ochrony roślin, dostępnych w autoryzowanych punktach sprzedaży. Zakup produktów z nieznanych źródeł to nie tylko ryzyko karne, ale przede wszystkim realne zagrożenie dla zdrowia ludzi i środowiska naturalnego.

Advertisement

Advertisement

Agata Molenda
Agata Molendahttps://agronews.com.pl
Redaktor portalu agronews.com.pl. Email: a.molenda@agronews.com.pl

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Zimni ogrodnicy w natarciu. Przed nami deszcz, burze, a nawet krupa śnieżna

Rozpoczynający się tydzień upłynie pod znakiem typowych dla połowy maja zjawisk pogodowych, czyli tzw. „zimnych ogrodników” i „zimnej Zośki”. Będzie chłodno, szczególnie we wschodniej...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
11,402SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics