Kluczową rolę jaką jest wkład kobiet w rozwoju obszarów wiejskich, zapewnianie bezpieczeństwa żywnościowego i walkę z ubóstwem ma nam przypominać święto obchodzone 15 października – Międzynarodowy Dzień Kobiet Wiejskich. Święto to obchodzone jest corocznie od 2008 r., ustanowione rezolucją Zgromadzenia Ogólnego ONZ w grudniu 2007.
Międzynarodowy Dzień Kobiet Wiejskich podkreśla rolę kobiet w gospodarce obszarów wiejskich. Kobiety na wsi przyczyniają się do rozwoju produkcji roślinnej, pielęgnacji zwierząt, troszczą się o gospodarstwa domowe. Kobiety na wsi nie są już tylko pomocnicami swoich mężów i animatorkami życia wsi, choć to oczywiście robią nadal i czerpią z tego ogromną satysfakcję. Stają się coraz bardziej przedsiębiorcze.
Na obszarach wiejskich ważną rolę odgrywają Koła Gospodyń Wiejskich, które zrzeszają kobiety w różnym wieku. Kobiety poprzez swoją działalność w KGW pełnią funkcje edukacyjne, integracyjne, towarzyskie, pielęgnują bogatą kulturę środowisk wiejskich, podtrzymują tradycje i zwyczaje związane z różnymi wydarzeniami. Często są pomysłodawcami i realizatorami wielu inicjatyw na terenach wiejskich.
Gospodynie dbają o zachowanie ludowych tradycji, które niestety nawet na wsiach już zanikają. Dzięki ciągłej aktywności kobiet wiejskich, społeczność wiejska powraca do wspólnych obrzędów i zwyczajów, tak jak to robiły dawniej nasze babcie, a zostało to zapomniane.
Wielkopolska Izba Rolnicza składa wyrazy szacunku dla zaradnych, pracowitych i wytrwałych kobiet żyjących i pracujących na wsi. Wasza praca jest ciągle niedoszacowana i niedoceniona. Zawsze będzie brakować odpowiedniej wdzięczności i należnego Wam podziękowania. Dziękujemy zatem, jak potrafimy najlepiej – szacunkiem, pamięcią i ciepłym słowem.
Magdalena Kołodziejek
WIR