Według badań europejskich naukowców, obecny rok może być najgorętszym od 125 tys. lat.
Tegoroczny październik był kolejnym rekordowym miesiącem pod względem temperatury na świecie – wynika z raportu Copernicus Climate Change Service. Poprzednio najwyższą temperaturę w październiku odnotowano w 2019 r. Rekord został pobity aż o 0,4 stopnia. Jednocześnie był to czwarty najcieplejszy październik w Europie.
Średnia temperatura w październiku br. na świecie wyniosła 15,3 stopnia. To aż o 0,85 stopnia więcej niż wynosi średnia temperatura w tym miesiącu w latach 1991-2020 i o 1,7 stopnia więcej niż szacowana średnia w latach 1850-1900.
Średnia temperatura w październiku br. na świecie wyniosła 15,3 stopnia. To aż o 0,85 stopnia więcej niż wynosi średnia temperatura w tym miesiącu w latach 1991-2020 i o 1,7 stopnia więcej niż szacowana średnia w latach 1850-1900.
Gorący rok
W tym roku nie tylko październik był wyjątkowo ciepły, ale również poprzednie dziesięć miesięcy. Średnia temperatura w miesiącach styczeń-październik była w tym roku wyższa o 1,43 stopnia w porównaniu do ery przedindustrialnej (1850-1900) i o 0,10 stopnia wyższa niż w dotychczas najcieplejszym roku 2016.
Ponadto każdy miesiąc od czerwca tego roku, był najcieplejszym w historii pomiarów. Tym samym wszystko wskazuje na to, że 2023 rok będzie najgorętszym latem w historii.
– Gdy porównamy nasze dane z danymi Międzyrządowego Zespołu ds. Zmian Klimatu (IPCC), to możemy stwierdzić, że to najgorętszy rok od 125 tys. lat – stwierdziła wicedyrektor Copernicus Climate Change Service Samantha Burgess. Tak odległe dane są szacowane przez IPCC na podstawie m.in. rdzeni lodowych, słojów drzew czy osadów koralowych.
– Poczucie pilnej potrzeby podjęcia ambitnych działań na rzecz klimatu przed konferencją COP28 nigdy nie było większe – dodała Burgess.
Wzrost temperatury jest spowodowany w dużej mierze działalnością człowieka. Emisja gazów cieplarnianych przyczynia się bowiem do zmian klimatu, powodując jego ocieplenie. Na tak duży wzrost temperatur w tym roku ma również wpływ El Niño – zjawisko polegające na utrzymywaniu się wyjątkowo ciepłej temperatury na powierzchni wody w Pacyfiku w strefie równikowej. El Niño prowadzi do czasowego wzrostu temperatury na Ziemi, jednak ponieważ zjawisko to występuje na zmianę z warunkami neutralnymi oraz zjawiskiem odwrotnym zwanym La Niña nie prowadzi ono do długofalowych zmian klimatu.
Autor Krzysztof Ryncarz | EURACTIV.pl