2023 najgorętszym rokiem od 125 tysięcy lat

Według badań europejskich naukowców, obecny rok może być najgorętszym od 125 tys. lat.

2023 najgorętszym rokiem od 125 tysięcy lat

Tegoroczny październik był kolejnym rekordowym miesiącem pod względem temperatury na świecie – wynika z raportu Copernicus Climate Change Service. Poprzednio najwyższą temperaturę w październiku odnotowano w 2019 r. Rekord został pobity aż o 0,4 stopnia. Jednocześnie był to czwarty najcieplejszy październik w Europie. 

Średnia temperatura w październiku br. na świecie wyniosła 15,3 stopnia. To aż o 0,85 stopnia więcej niż wynosi średnia temperatura w tym miesiącu w latach 1991-2020 i o 1,7 stopnia więcej niż szacowana średnia w latach 1850-1900. 

Średnia temperatura w październiku br. na świecie wyniosła 15,3 stopnia. To aż o 0,85 stopnia więcej niż wynosi średnia temperatura w tym miesiącu w latach 1991-2020 i o 1,7 stopnia więcej niż szacowana średnia w latach 1850-1900. 

Gorący rok

W tym roku nie tylko październik był wyjątkowo ciepły, ale również poprzednie dziesięć miesięcy. Średnia temperatura w miesiącach styczeń-październik była w tym roku wyższa o 1,43 stopnia w porównaniu do ery przedindustrialnej (1850-1900) i o 0,10 stopnia wyższa niż w dotychczas najcieplejszym roku 2016. 

Ponadto każdy miesiąc od czerwca tego roku, był najcieplejszym w historii pomiarów. Tym samym wszystko wskazuje na to, że 2023 rok będzie najgorętszym latem w historii. 

– Gdy porównamy nasze dane z danymi Międzyrządowego Zespołu ds. Zmian Klimatu (IPCC), to możemy stwierdzić, że to najgorętszy rok od 125 tys. lat – stwierdziła wicedyrektor Copernicus Climate Change Service Samantha Burgess. Tak odległe dane są szacowane przez IPCC na podstawie m.in. rdzeni lodowych, słojów drzew czy osadów koralowych.  

Poczucie pilnej potrzeby podjęcia ambitnych działań na rzecz klimatu przed konferencją COP28 nigdy nie było większe – dodała Burgess. 

Wzrost temperatury jest spowodowany w dużej mierze działalnością człowieka. Emisja gazów cieplarnianych przyczynia się bowiem do zmian klimatu, powodując jego ocieplenie. Na tak duży wzrost temperatur w tym roku ma również wpływ El Niño – zjawisko polegające na utrzymywaniu się wyjątkowo ciepłej temperatury na powierzchni wody w Pacyfiku w strefie równikowej. El Niño prowadzi do czasowego wzrostu temperatury na Ziemi, jednak ponieważ zjawisko to występuje na zmianę z warunkami neutralnymi oraz zjawiskiem odwrotnym zwanym La Niña nie prowadzi ono do długofalowych zmian klimatu. 

Autor Krzysztof Ryncarz | EURACTIV.pl

Agata Molenda
Agata Molendahttps://agronews.com.pl
Redaktor portalu agronews.com.pl. Email: a.molenda@agronews.com.pl

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Uwaga! Pierwsze ognisko choroby niebieskiego języka w Polsce

Powiatowy Lekarz Weterynarii w Wołowie informuje, że w dniu 19 listopada 2024 r. na podstawie wyników badań otrzymanych z Państwowego Instytutu Weterynarii w Puławach, stwierdzono wystąpienie...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics