300 tysięcy złotych na inwestycje odtwarzające w gospodarstwie

W trybie ciągłym – od 3 stycznia do 30 grudnia 2022 r. – rolnicy, którzy ponieśli straty w gospodarstwach w wyniku wystąpienia klęsk żywiołowych lub ASF, mogą składać wnioski o wsparcie na Inwestycje odtwarzające potencjał produkcji rolnej. Zgodnie z aktualnym stanem placówki ARiMR zarejestrowały 45 wniosków o takie wsparcie na kwotę blisko 4,8 mln zł. Jak dotychczas najliczniej zainteresowani tą pomocą są gospodarze z województw łódzkiego i mazowieckiego.

300 tysięcy złotych środki na inwestycje odtwarzające w gospodarstwie

Wnioski należy składać w biurach powiatowych lub oddziałach regionalnych ARiMR. Można to zrobić osobiście, przesłać za pośrednictwem Poczty Polskiej lub elektronicznej skrzynki podawczej ePUAP. Terminem końcowym naboru jest 30 grudnia 2022 r.

Klęski żywiołowe i ASF

O pomoc na inwestycje odtwarzające potencjał produkcji rolnej z PROW 2014-2020 mogą się starać dwie grupy rolników. Do pierwszej należą ci, których gospodarstwa ucierpiały w wyniku wystąpienia klęsk żywiołowych, a do drugiej – poszkodowani w wyniku wystąpienia w ich gospodarstwach afrykańskiego pomoru świń (ASF).

O dofinansowanie można wystąpić, gdy starty w gospodarstwie, czyli w uprawach rolnych i zwierzętach gospodarskich, miały miejsce w roku, w którym jest składany wniosek lub w co najmniej jednym z 2 poprzednich lat i wyniosły przynajmniej 30 proc. średniorocznej produkcji rolnej z trzech lat poprzedzających rok, w którym wystąpiła szkoda, albo z trzech lat w okresie pięcioletnim poprzedzającym rok, w którym wystąpiła szkoda – z pominięciem roku o najwyższej i najniższej produkcji w gospodarstwie. Starty te muszą dotyczyć składnika gospodarstwa, którego odtworzenie wymaga poniesienia kosztów kwalifikujących się do objęcia wsparciem.

Natomiast w przypadku wystąpienia ASF w gospodarstwie o pomoc mogą ubiegać się rolnicy, którym powiatowy lekarz weterynarii nakazał w drodze decyzji zabicie świń lub zniszczenie ich zwłok, a w dniu jej wydania zwierzęta, których dotyczyła, stanowiły co najmniej 30 proc. trzody chlewnej posiadanej przez rolnika.

Wysokość wsparcia

Maksymalne wsparcie, jakie można otrzymać w całym okresie realizacji PROW 2014-2020 w ramach tego wsparcia, to 300 tys. zł na jednego beneficjenta i gospodarstwo. Poziom dofinansowania nie może przekroczyć 80 proc. kosztów kwalifikowanych poniesionych na realizację danej inwestycji.

Rekompensaty z tytułu szkód powstałych w wyniku klęsk żywiołowych, można przeznaczyć na odtworzenie zniszczonych składników gospodarstwa. Natomiast jeśli przyczyną strat jest ASF, inwestycje realizowane z dofinansowaniem nie mogą być związane z produkcją świń.

Więcej informacji – otwórz

Źródło: ARiMR

Agata Molenda
Agata Molendahttps://agronews.com.pl
Redaktor portalu agronews.com.pl. Email: a.molenda@agronews.com.pl

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Dramatyczny wypadek: Maszyna do rozdrabniania słomy wciągnęła nogę mężczyzny

Do poważnego wypadku doszło w gospodarstwie w Trzebieszowie Pierwszym. Pracujący przy urządzeniu do rozdrabniana słomy 37-latek doznał obrażeń ciała i śmigłowcem LPR został przetransportowany...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics