31 października – ostatni dzień naborów dla właścicieli plantacji malin oraz producentów zbóż i roślin oleistych

Jedynie do 31 października 2023 r. o pomoc mogą się ubiegać zagrożeni utratą płynności finansowej rolnicy uprawiający maliny oraz producenci zbóż i roślin oleistych, którzy spełnili warunki, a nie dostali pomocy w naborze prowadzonym do 31 lipca 2023 r. W obu przypadkach wnioski przyjmują biura powiatowe Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

31 października – ostatni dzień naborów dla właścicieli plantacji malin oraz producentów zbóż i roślin oleistych

Wsparcie dla producentów malin

Dokumenty można składać osobiście w biurach powiatowych ARiMR właściwych ze względu na miejsce zamieszkania lub siedzibę producenta malin. Można również wysłać wniosek drogą pocztową, przez platformę ePUAP lub korzystając z usługi mObywatel. Dotychczas z prawa o ubiegania się o dofinansowanie skorzystało 4,3 tys. rolników

O pomoc mogą ubiegać się producenci malin, którzy prowadzą działalność jako mikro-, małe, średnie lub duże przedsiębiorstwa; mają nadany przez ARiMR numer identyfikacyjny, i którzy w 2023 r. złożyli wniosek o przyznanie płatności bezpośrednich. Fofinansowanie nie przysługuje jednak tym gospodarzom, którzy w związku ze stratami spowodowanymi przez niekorzystne zjawiska atmosferyczne złożyli wnioski w naborze trwającym od 6 do 20 października 2023 r.

Wysokość wsparcia będzie wyliczona jako iloczyn deklarowanej we wniosku o przyznanie płatności bezpośrednich powierzchni upraw malin i stawek, które wynoszą:

  • 2 500 zł na 1 ha powierzchni upraw malin, jeśli ubiegający się o wsparcie nie skorzystał z dofinansowania w ramach innego naboru ogłoszonego w tym roku w związku z wystąpieniem klęsk;
  • 1 250 zł na 1 ha powierzchni upraw malin, do których plantator złożył wniosek o udzielenie pomocy w związku ze szkodami wynoszącymi od 30 do 70 proc.).

Dofinansowaniem może być objęte maksymalnie 10 hektarów upraw malin.

Więcej informacji i formularz wniosku – otwórz

Pomoc dla producentów zbóż i roślin oleistych

Wsparcie skierowane jest do producentów kukurydzy, żyta, jęczmienia, owsa, pszenżyta, mieszanek zbożowych, rzepaku lub rzepiku, posiadających status mikro-, małego lub średniego przedsiębiorstwa, którzy ubiegali się o przyznanie wsparcia w ramach naboru prowadzonego między 1 czerwca a 31 lipca 2023 r., spełnili warunki, ale nie otrzymali dofinansowania. Takich rolników jest ok. 51 tys. Dostali oni z ARiMR pisma o przedłużeniu terminu na wydanie decyzji w ramach zakończonego w lipcu naboru. Spośród nich na razie ponad 35 tys. zlożyło ponownie wnioski o pomoc tym razem w formie papierowej.

Dokumenty jeszcze tylko do 31 października przyjmują biura powiatowe ARiMR. Wnioski można składać bezpośrednio w placówkach Agencji, wysyłać rejestrowaną przesyłką pocztową, przekazywać za pośrednictwem platformy ePUAP lub usługi mObywatel na stronie gov.pl.

Przypominamy, że w ramach naboru dla producentów zbóż i roślin oleistych, zakończonego 31 lipca 2023 r., wnioski złożyło ok. 130 tys. rolników. Budżet na taką pomoc wyniósł ok. 800 mln zł i nie wystarczył dla wszystkich, którzy się o takie wsparcie ubiegali. W związku z tym, wystąpiono o zgodę do Komisji Europejskiej na przeznaczenie na taką pomoc środków krajowych. Taka zgoda została udzielona i nowy nabór wniosków mógł zostać uruchomiony.

Więcej informacji i formularz wniosku – otwórz

Źródło: ARiMR

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Uwaga! Pierwsze ognisko choroby niebieskiego języka w Polsce

Powiatowy Lekarz Weterynarii w Wołowie informuje, że w dniu 19 listopada 2024 r. na podstawie wyników badań otrzymanych z Państwowego Instytutu Weterynarii w Puławach, stwierdzono wystąpienie...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics