Z 900 tys. ton węgla zakontraktowanego w umowach do końca roku, dostarczono już 2/3 czyli 600 tys. ton– mówi wiceminister Karol Rabenda podczas konferencji podsumowującej dystrybucję węgla z udziałem gmin.
Praktycznie wszystkie gminy, które zgłosiły się do programu dystrybucji taniego węgla dla swoich mieszkańców ma już podpisane umowy. 85 proc. gmin otrzymało już pierwszą dostawę. Do tej pory, do kraju sprowadzono już 12 milionów ton węgla. Do końca roku w Polsce pojawi się kolejne 2 mln ton, a w przyszłym roku następne 5 mln ton. Sprowadzany węgiel jest dobrej jakości i ma odpowiednie certyfikaty.
Karol Rabenda podkreśla, że dystrybucja węgla przebiega zgodnie z planem.
– Pracujemy nad usprawnieniem tego modelu dostaw, otwieramy kolejne punkty dystrybucji i odbioru. Tam, gdzie zapotrzebowanie jest większe niż wcześniej wynikało to z umów, też będziemy reagować – tłumaczy wiceminister Karol Rabenda.
350 mln złotych od NFOŚiGW na śmigłowce dla ochrony bioróżnorodności
Wiceminister dodaje, że węgla jest pod dostatkiem, a spółki koncentrują się w tej chwili na tym, by do wszystkich gmin, które zgłosiły się do programu, jak najszybciej dotarły pierwsze dostawy.
Źródło: gov.pl