Na załączonych wykresach cen pszenicy i kukurydzy doskonale widać, że rynki krajowe naśladują trendy cenowe z giełdy Euronext-Paryż (Matif). Zakres zmian na rynkach gotówkowych jest zwykle mniejszy i zależy też od aktualnych relacji walutowych. Warto pamiętać, że gwałtowne zmiany na rynku giełdowych kontraktów mają często charakter spekulacyjny.
17-go listopada średnia cena skupu pszenicy w Polsce różniła się o tylko kilka-kilkanaście złotych od ceny średniej tego zboża w UE i wyceny najbliższej serii na giełdzie w Paryżu.
Za to cena krajowej kukurydzy jest w ostatnich latach znacznie niższa niż średnia w UE, a teraz odstaje o ok. 100 zł/t w dół o średniej ceny w UE i notowań na giełdzie Matif.
W I połowie października rosnące notowania zbóż na giełdzie w Paryżu pociągnęły w górę ceny średnie w UE obu głównych zbóż i naszą krajową pszenicę. W prawdzie na Matif notowania zbóż wyrażone w euro spadły, to jednak słabszy złoty wspiera ceny ziarna w kraju. Niższe od średniej unijnej i od giełdy krajowe ceny kukurydzy wynikają z szacunków rekordowej produkcji tego zboża w Polsce (po raz piąty z rzędu).
Andrzej Bąk
Źródło: Min. Rol. za KE