Andrzej Duda apeluje o otwarcie chińskiego rynku dla polskich towarów

Polska – podobnie jak większość państw regionu – widzi potrzebę szerszego otwarcia rynku chińskiego na jej towary i oczekuje podjęcia przez władze ChRL możliwych działań w tym zakresie, powiedział we wtorek podczas Szczytu Przywódców Europy Środkowo-Wschodniej i Chin (17+1) cytowany przez PAP prezydent Andrzej Duda – informuje EURACTIV.pl

Andrzej Duda, prezydent RP Fot. via Twitter [@prezydentpl]
Andrzej Duda, prezydent RP Fot. via Twitter [@prezydentpl]
Oprócz polskiego prezydenta w spotkaniu wziął udział m.in. prezydent Czech Milosz Zeman. Jednak inne kraje regionu – LitwaEstoniaSłowacja i Rumunia – były reprezentowane jedynie w randze odpowiednich ministrów. Obecność ministrów zamiast przywódców państw można uznać za dyplomatyczny policzek dla Chin.

Jak zaznaczył w niedzielę prezydencki minister Krzysztof Szczerski „prezydent wziął udział w szczycie, realizując zasadę, że nic istotnego, co dziej się w Europie Środkowo-wschodniej nie może dziać się bez udziału Polski”.

Z kolei wymieniany w ostatnich dniach jako kandydat na ambasadora USA w Polsce Michael Carpenter, doradca Joego Bidena ds. polityki naszego regionu, podkreślił na łamach portalu Politico, że państwa bałtyckie są bardziej wrażliwe niż większość UE na potrzebę bliskich stosunków bezpieczeństwa z Waszyngtonem i NATO ze względu na obawy związane z zagrożeniem ze strony Rosji. Z kolei Słowacja i Rumunia po zmianie rządów w 2020 r. prowadzą zdecydowanie proamerykańską politykę.

Co powiedział Andrzej Duda?

Prezydent Duda w wystąpieniu podkreślił, że minęło blisko dziewięć lat od zainicjowania w Warszawie współpracy państw Europy Środkowo-Wschodniej i Chin oraz że to drugi taki szczyt, w którym uczestniczy osobiście jako najwyższy przedstawiciel polskich władz.

„Postrzegam ten mechanizm współpracy jako ważną platformę dialogu uzupełniającą kanały relacji dwustronnych – które niezmiennie traktujemy priorytetowo, obok relacji UE-Chiny, a także innych formatów współpracy regionalnej”, podkreślił Andrzej Duda.

„Jednocześnie wciąż czujemy niedosyt i żywimy oczekiwanie, że współpraca w ramach formatu 17+1 zacznie przynosić bardziej wymierne i obopólnie korzystne rezultaty w sferze gospodarczej – przede wszystkim w postaci zwiększenia przez Chiny importu towarów i usług z krajów Europy Środkowo-Wschodniej oraz większego napływu chińskich inwestycji typu greenfield”, zaznaczył cytowany przez PAP prezydent.

Jak mówił, podobnie jak większość państw regionu, Polska widzi potrzebę szerszego otwarcia rynku chińskiego na jej towary i oczekuje działań władz ChRL w tym zakresie, „takich jak chociażby zniesienie administracyjnych ograniczeń dla importu towarów rolno-spożywczych z Polski”.

„Chciałbym z tego powodu zaproponować powrót do uruchomienia tzw. szybkiej ścieżki (fast track) dla przedsiębiorców z krajów Europy Środkowo-Wschodniej podróżujących do Państwa Środka.

Jak mówił, Europa Środkowo-Wschodnia, w tym Polska – korzystając ze swojego położenia geograficznego – planuje wzmacniać swoją rolę w wymianie handlowej między Europą i Chinami. „Rozbudowujemy w tym celu swój potencjał transportowy i przeładunkowy. Nie zamierzamy być przy tym jedynie obszarem tranzytowym. Chcemy aktywnie zwiększać udział naszego kraju i regionu w globalnych łańcuchach dostaw”, podsumował Andrzej Duda.

Pochwały dla regionu

Z kolei Przywódca ChRL Xi Jinping chwalił we wtorek współpracę swojego kraju z państwami Europy Środkowo-Wschodniej.

„Kierując się przekonaniem, że 17 plus 1 może dać więcej niż 18, ustanowiliśmy wielowymiarowe ramy współpracy pod przewodnictwem szczytu przywódców, pokrywającej ponad 20 sektorów, aby zapewnić udział wszystkich krajów Europy Środkowo-Wschodniej)” – powiedział cytowany przez PAP Xi Jinping.

Autor Mateusz Kucharczyk | EURACTIV.pl
Źródło:EURACTIV.pl: https://www.euractiv.pl/section/rolnictwowpr/news/polska-chiny-andrzej-duda-czechy-litwa-171-gospodarka-rolnictwo/

Agata Molenda
Agata Molendahttps://agronews.com.pl
Redaktor portalu agronews.com.pl. Email: a.molenda@agronews.com.pl

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

300 tysięcy złotych dla gospodarstw poszkodowanych przez powódź. Ruszył nabór wniosków

Rolnicy, którzy ponieśli straty spowodowane przez powódź, od 22 listopada do 30 grudnia 2024 r. mogą składać wnioski o przyznanie wsparcia na Inwestycje odtwarzające...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics