Apel o ochronę europejskiego rynku cukru

W obliczu dynamicznych zmian na globalnym rynku cukru Związek Producentów Cukru w Polsce oraz Krajowy Związek Plantatorów Buraka Cukrowego apelują o zwiększenie ochrony europejskiego sektora cukrowniczego. Ich celem jest ograniczenie zawierania nowych umów handlowych pomiędzy Unią Europejską a krajami trzecimi, które przewidują zerowe lub obniżone stawki celne na import cukru.

Apel o ochronę europejskiego rynku cukru

Związek Producentów Cukru w Polsce

Unia Europejska podpisała wiele preferencyjnych umów handlowych z różnymi krajami, co zwiększyło jej zdolność eksportową, ale również naraziło sektor produkcji cukru i uprawy buraka cukrowego na napływ taniego cukru z największych krajów produkujących i eksportujących cukier. Import tego surowca z państw trzecich stanowi około 10% europejskiego zapotrzebowania na cukier, co znacząco wpływa na konkurencyjność unijnych producentów. Dodatkowo, kraje poza UE nie muszą przestrzegać surowych regulacji dotyczących rolnictwa i ochrony środowiska, co daje im znaczną przewagę.

Ograniczenia dotyczące stosowania środków ochrony roślin w UE oraz ambitne cele wynikające z Europejskiego Zielonego Ładu negatywnie wpływają na opłacalność produkcji cukru w Europie, podczas gdy kraje takie jak Brazylia stosują niedozwolone substancje chemiczne. Z tego powodu rośnie zagrożenie dla unijnego rynku cukru oraz dla środowiska w krajach trzecich, gdzie praktyki takie jak wypalanie lasów przed zbiorami prowadzą do katastrofalnych efektów, w tym wylesiania Amazonii.

Krajowy Związek Plantatorów Buraka Cukrowego

Uprawa buraka cukrowego w Polsce i Europie zapewnia stabilne dochody dla plantatorów, ale napływ taniego cukru z krajów trzecich może zagrozić ich przyszłości. Sytuację pogarsza fakt, że kraje spoza UE negocjują coraz większe bezcłowe kontyngenty cukru, które obniżają ceny na rynku europejskim, ograniczając możliwości sprzedaży lokalnym producentom.

Cukrownie w Europie są źródłem około 24 000 bezpośrednich miejsc pracy oraz kolejnych 250 000 w łańcuchu dostaw. W Polsce ponad 26 000 plantatorów dostarcza buraki cukrowe do zakładów, wspierając tysiące miejsc pracy. Import taniego cukru prowadzi do zamykania cukrowni, utraty miejsc pracy i porzucania uprawy buraka cukrowego.

Wniosek

Związek Producentów Cukru w Polsce oraz Krajowy Związek Plantatorów Buraka Cukrowego wzywają do wstrzymania zawierania kolejnych umów handlowych, które dodatkowo naraziłyby europejski sektor cukrowniczy na niekorzystną sytuację konkurencyjną. Ich priorytetem jest ochrona lokalnej produkcji i zapewnienie stabilności dla tysięcy pracowników oraz plantatorów w Europie.

Źródło: KZPBC

Advertisement

Advertisement
Advertisement

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Policja odzyskała dwa skradzione Ursusy. Surowa kara dla złodziei

Dzięki intensywnym działaniom operacyjnym funkcjonariuszy z Wydziału Kryminalnego Komendy Powiatowej Policji w Szydłowcu udało się odzyskać dwa skradzione ciągniki rolnicze, których wartość wynosi około...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
11,402SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics