– Będziemy wspierać rolnictwo na obszarach górskich. Niekoniecznie będą to dotacje, raczej pomoc w rozwoju produkcji i przetwórstwa rolnego, np. pomoc w promowaniu produktów górskich, czy wyższy zwrot akcyzy za paliwo rolnicze – powiedział w środę szef resortu rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski.
Innowacje wzmacniające potencjał rolnictwa terenów górskich, to temat omawiany podczas konferencji, która odbywała się wczoraj w ministerstwie rolnictwa i rozwoju wsi.
– Chcemy rozwijać rolnictwo w górach, bo bez niego góry staną się martwe i turystów tam nie będzie – powiedział podczas konferencji minister Jan Krzysztof Ardanowski.
To kolejna, po odbywającej się kilka miesięcy temu w Balicach, konferencja z cyklu Innowacyjne rozwiązania dla polskiego rolnictwa. Podczas spotkania prezentowano innowacje wzmacniające potencjał rolnictwa terenów górskich. Uczestnikami wydarzenia byli przedstawiciele sejmu, administracji rządowej, samorządowej, jednostek doradztwa rolnego, związków i organizacji rolniczych, jednostek naukowych, a także mieszkańcy obszarów górskich.
– Góry są ważnym dla rolnictwa obszarem, zarówno gospodarczym, ekologicznym, jak i kulturowym. Dziś mówimy o tym, jakie działania podjąć, aby na tym terenie rolnictwo utrzymać, rozwijać lub tam gdzie ono uległo wypchnięciu tam je przywrócić. Chcemy, żeby ludzie niezależnie od tego w jakim rejonie naszego kraju żyją, mieli podobne możliwości rozwoju i realizacji swoich pragnień – mówił minister. Szef resortu rolnictwa zaznaczył, że atutem gór są nie tylko piękne widoki, lecz także agroturystyka oraz wysokiej jakości produkty wytwarzane z miejscowych surowców, jak na przykład oscypki czy bryndza.
W resorcie rolnictwa trwają prace nad przygotowaniem odpowiedniego programu wsparcia rolnictwa na obszarach górskich, który poprawi rentowność produkcji rolnej oraz pozwoli zachować unikalność tych terenów. Program powinien również pomóc w podtrzymaniu rolniczego wykorzystania gruntów rolnych na obszarach górskich.
Minister podkreślił, że w górach produkcja rolna jest trudniejsza i potrzebne jest tu specjalne wsparcie. Zdaniem szefa resortu nie powinny to być dotacje, ale inne formy wsparcia np. pomoc w promowaniu produktów górskich, czy wyższy zwrot akcyzy za paliwo rolnicze. Szef resortu przypomniał, że na korzyść obszarów górskich zostały zmienione zasady wyznaczania obszarów o trudnych warunkach gospodarowania (ONW), które uprawniają do starania się o wyższe wsparcie.
– Dochody rolników powinny jednak pochodzić z dobrze zorganizowanej produkcji i sprzedaży za dobrą ceną produktów wysokiej jakości. Musimy zastanowić się wspólnie nad tym jakie rozwiązania wprowadzić, aby produkty te były dostępne na rynku i rozpoznawalne jako produkty wyróżniające się jakością – mówił minister i dodał, że jednym z dobrych rozwiązań jest aplikowanie o unijne certyfikaty żywności. Dzięki nim produkt jest chroniony, a jednocześnie producent uzyskuje wyższą cenę, natomiast konsument gwarancje jakości i pochodzenia.
Jako dobry przykład tego typu działań minister Ardanowski wskazał Włochów, którzy zarejestrowali już w unijnym systemie 299 swoich produktów, podczas, gdy Polska w ciągu 15 lat zarejestrowała tylko 42.
Kolejnym dobrym rozwiązaniem dla tych terenów jest, w opinii ministra, rozwój rolniczego handlu detalicznego.
– Obecnie obowiązujące w Polsce przepisy są bodaj najlepsze w Europie i umożliwiają praktycznie sprzedaż wszystkiego, co rolnicy mogą wytworzyć. W tej chwili 4,5 tys. gospodarstw sprzedaje żywność przetworzoną w gospodarstwie, a ok. 11 tys. zajmuje się sprzedażą produktów nieprzetworzonych – informował szef resortu rolnictwa.
Kolejnym rozwiązaniem dla terenów górskich może być reaktywowanie małych ubojni.
– Przywrócimy możliwość uboju zwierząt w małych gospodarstwach, podobnie jak jest to w Austrii, czy Bawarii. Jest to szczególnie ważne nie tylko w przypadku bydła, ale także innych gatunków zwierząt, np. na terenach górskich owiec. Przygotowujemy już odpowiednie przepisy w tej sprawie. Bedą musiały być one notyfikowane w KE, ale spodziewam się, że w świetle rozwiązań stosowanych w innych krajach problemów z tym nie będzie – zaznaczył minister.
Identyfikując potrzeby i wyzwania, na które powinna reagować polityka górska MRiRW, podjęto dotychczas szeroką współpracę z regionami województw Polski południowej. W tym zakresie prowadzone były również prace w ramach Porozumienia Rolniczego.
Redakcja AgroNews, na podst. i fot. MRiRW