Producenci świń mogą starać się o udzielenie nieoprocentowanej pożyczki na sfinansowanie nieuregulowanych zobowiązań cywilnoprawnych. Dokumenty należy składać w biurach powiatowych ARiMR właściwych ze względu na miejsce zamieszkania albo siedzibę producenta.
Pożyczka na maksymalnie 10 lat
Nieoprocentowane pożyczki na spłatę zobowiązań cywilnoprawnych przez producentów świń, którzy utrzymywali stada na obszarach ASF, są udzielane maksymalnie na okres 10 lat. Ich wysokość uzależniona jest od kwoty zobowiązań cywilnoprawnych związanych z prowadzoną działalnością, liczby stad oraz średniorocznej liczby świń utrzymywanych w 2018 r. w danym stadzie, a także wysokości dostępnego limitu pomocy de minimis.
W pierwszej kolejności pożyczki udzielane będą producentom, którzy złożyli wnioski w IV kwartale 2022 r. i zostały one pozytywnie zweryfikowane.
Pożyczka jest nieoprocentowana, a ARiMR nie pobiera prowizji za jej udzielenie
Spłata następuje w ratach miesięcznych albo kwartalnych, w terminach i kwotach określonych w harmonogramie spłaty, który stanowi załącznik do umowy zawieranej pomiędzy ARiMR a pożyczkobiorcą.
Nabór wniosków prowadzony jest w trybie ciągłym. Dokumenty przyjmują biura powiatowe ARiMR właściwe ze względu na miejsce zamieszkania albo siedzibę producenta świń.
Eksport ukraińskich zbóż przez porty Morza Czarnego będzie kontynuowany
Pomoc w formie nieoprocentowanych pożyczek na spłatę zobowiązań cywilnoprawnych została uruchomiona przez ARiMR w 2017 r. Dotychczas Agencja udzieliła 1387 pożyczek na kwotę blisko 297,1 mln zł.
Więcej informacji – otwórz
Źródło: ARiMR
Pamiętam zachęty za Buzka, jak zboże było tanie poniżej kosztów produkcji by hodować świnie to się zarobi spasając tanie zboże, bo żywiec w cenie. Ludzie się nastawili a zanim świnie urosły to cena na skupię spadła o 30% i wyszło, że każdy i tak do interesu dołożył. I taki mechanizm był stale. Dlatego powiedziałem NIGDY WIĘCEJ. Kto się sparzył i to nie raz nie da się po raz kolejny zrobić w balona.