ASF blokuje eksport. Hodowcy ogłaszają pogotowie strajkowe

Walka z ASF nie przynosi efektów. Wirus już teraz blokuje eksport polskiej wieprzowiny do Azji. Zakaz importu wprowadziła też Mołdawia i Ukraina. Hodowcy ogłaszają pogotowie strajkowe.

rolnictwo, portal rolny, ASF, Jurgiel, prezydent, premier, Mateusz Morawiecki, asf, trzoda chlewna, eksport wieprzowiny

Główny Lekarz Weterynarii poinformował o wprowadzeniu przez Mołdawię zakazu importu trzody chlewnej, mięsa wieprzowego i innych produktów wieprzowych z Polski. Powód? Błyskawiczne rozprzestrzenianie się wirusa ASF na terytorium Polski. Dla hodowców trzody chlewnej oznacza to wielomilionowe straty.

Tylko w pierwszym półroczu ubiegłego roku sprzedaliśmy tam 2276 ton wieprzowiny za 5,1 mln euro – wylicza Władysław Kosiniak-Kamysz, prezes PSL.

Importu polskiej wieprzowiny zakazała także Ukraina z województw: warmińsko-mazurskiego, podlaskiego, lubelskiego i mazowieckiego. Są to obszary, na których wystąpiły ogniska afrykańskiego pomoru świń.

Tymczasem wirus nie odpuszcza i pojawia się w nowych rejonach środkowej i wschodniej Polski.

– Niekontrolowana epidemia ASF sprawia, że Polska traci dostęp do rynków zewnętrznych. Nie jesteśmy już w stanie eksportować wieprzowiny na rynki azjatyckie, takie jak Chiny, Japonia czy Korea Południowa. Powrót na te rynki może być trudny, a konkurencja duża. Teraz zakaz importu wprowadza Mołdawia i Ukraina – mówi szef PSL.

Zdaniem PSL, hodowcy z Europy Zachodniej zacierają już ręce.

– Tylko w 2016 r. cały polski eksport wieprzowiny wyniósł 697,9 tys. ton (w tym mięsa – 433,6 tys. ton), a w tym roku szacunki mówiły o poziomie 722 tys. ton (w tym mięsa – 456 tys. ton) – wyliczają Ludowcy.

– Niestety, nic nie wskazuje na to, aby udało się wirusa zatrzymać. Działania podejmowane przez resort ministra Jurgiela nie przynoszą żadnych efektów. Dla premiera Mateusza Morawieckiego i Beaty Szydło minister Jurgiel to jeden z najlepszych ministrów w rządzie. Nie odwołano go, chociaż to, co dzieje się wokół afrykańskiego pomoru świń wywołuje wściekłość nawet w bastionach PiS – oburza się PSL.

Hodowcy świń ogłosili pogotowie strajkowe

Nie tylko mniejsi hodowcy, ale i duże grupy producenckie są przerażone rozprzestrzenianiem wirusa.

W ubiegłym tygodniu rolnicy z Kujaw i Pomorza powołali komitet protestacyjny i ogłosili pogotowie strajkowe. A tamtejsza izba rolnicza wystąpiła do ministra rolnictwa z żądaniem podjęcia natychmiastowych działań w związku z trudną sytuacją na rynku trzody chlewnej. Już teraz w wielu regionach kraju cena za kg żywca nie przekracza 4 zł.

– Ostatnie spadki cen żywca powodują, iż produkcja staje się nieopłacalna. Szczególnie, że jest brak realnych przesłanek ku temu, by nastąpiła tak znaczna obniżka cen – wyjaśnia kujawsko-pomorski samorząd rolniczy.

oprac. Kamila Szałaj
Redakcja AgroNews, fot. pixabay.com

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

IV Forum Producentów Żywności. Jakie zagrożenia stoją przed branżą?

– Myślę, że wnioski z dzisiejszych paneli odegrają istotną rolę w kwestii kluczowych zagadnień, nad którymi obecnie pracujemy – zarówno w obszarze strategii, jak...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics