ASF to nie problem Polski, ale całej Europy

Na rynku wieprzowiny sytuacja jest bardzo trudna dla wszystkich. Jest tak zła, że Komisja Europejska powinna zgodzić się na uruchomienie instrumentów stabilizujących ten sektor – to główne przesłanie spotkanie grupy roboczej „Wieprzowina” Copa-Cogeca.

ASF to nie problem Polski, ale całej Europy
ASF to nie problem Polski, ale całej Europy

W listopadzie odbyło się posiedzenie grupy roboczej „Wieprzowina” Copa-Cogeca. W spotkaniu Polskę reprezentowała Katarzyna Capecka ekspertka Federacji Branżowych Związków Producentów Rolnych.

Sytuacja na rynku wieprzowiny i na rynku surowców

Uczestnicy posiedzenia wyrazili umiarkowany optymizm co do cen w najbliższej przyszłości. Ich zdaniem obecnie na rynku osiągnęliśmy cenę krytyczną i ceny powinny zacząć rosnąć. Na pewno nie wrócą do poprzednich poziomów, ale pozwolą na odbudowanie się. Eksperci z całej UE podkreślili, że gwałtownie rosną koszty produkcji a ceny soi i zbóż osiągnęły bardzo wysokie poziomy.

Gdzie jest Komisja Europejska i komisarz?

Zdaniem Copa-Cogeca obecna sytuacja jest na tyle zła, że Komisja Europejska powinna zgodzić się na uruchomienie instrumentów stabilizujących sektor wieprzowiny. Niestety Bruksela odmawia. Prezydium Grupy Roboczej „Wieprzowina” Copa-Cogeca wyraziło zawiedzenie brakiem działania ze strony KE i podkreśliło, także bezczynność w tej sprawie unijnego komisarza ds. rolnictwa. Sytuacja pokazuje także, że unijni producenci wieprzowiny potrzebują nowych rynków zbytu.

Przewodniczący grupy roboczej „Wieprzowina” Copa-Cogeca Antonio Tavares w podsumowaniu podkreślił, że na rynku sytuacja jest bardzo trudna dla wszystkich. W krajach członkowskich występują restrykcje w tranzycie zwierząt, a producenci otrzymują bardzo niskie ceny. Stawki są na tyle niskie, że nie rekompensują strat. Zdaniem przewodniczącego grupy roboczej „Wieprzowina” konieczny jest szybki dialog pomiędzy Komisją Europejską a Copa-Cogeca na temat możliwości wprowadzenia instrumentów stabilizujących rynek.Polscy i europejscy producenci tracą pieniądze, nie tylko ze względu na spadające ceny, ale również rosnące koszty- powiedziała Katarzyna Capecka z Polskiego Związku Hodowców i Producentów Trzody Chlewnej ,Polsus”.

Trudna sytuacja z ASF na świecie

Niestety ASF dotarł na Dominikanę i Haiti, co wzbudziło niepokój wśród Amerykanów. Na Haiti ciężko wprowadzić środki kontroli. Na Dominikanie zaproponowano ubój wszystkich świń, aby wykorzenić chorobę. Będzie to jednak także bardzo trudne, ponieważ występują tam z reguły bardzo małe gospodarstwa. W Niemczech ogniska wciąż występują na granicy z Polską w Saksonii i Brandenburgii. Na Litwie brak ostatnio przypadków u świń domowych. Eksperci z tego kraju podkreślili, że najważniejsze jest bioasekuracja. Dużo trudniej jest kontrolować populacje dzików. Problem będzie wracał cyklicznie na rynku europejskim.

W Polsce po wybuchu ASF w regionie piotrkowskim i iławskim hodowcy przeżyli dramat spowodowany likwidacją gospodarstw i brakiem odbiorców. Stawki wynoszą 0,50 €/kg WBC, więc w zasadzie to tylko pozbycie się, a nie zarobek. Zwrócono uwagę, że bez środków pomocowych z UE ciężko jest walczyć z ASF tylko przy pomocy środków krajowych. Problematyczne i źle przemyślane jest także wyznaczenia stref ASF. Gospodarstwa, które znalazły się w strefach przez 30-40 dni rolnik nie mogą sprzedawać zwierząt. Zdarzało się, że rolnicy sprzedawali tuczniki ważące nawet 180kg. Dochodziło do celowego zabijania zwierząt w celu poprawy dobrostanu zwierząt (przekroczenie obsady). Zdaniem uczestników posiedzenia grupy  roboczej „Wieprzowina” Copa-Cogeca problem walki z ASF jest nie tylko problemem Polski czy Rumunii, ale całej Unii Europejskiej. Aby usunąć chorobę potrzebne są polityczne decyzje, aby zrekompensować straty producentów. Zwłaszcza, że mówimy o wsparciu dla producentów rzędu milionów euro, podczas, gdy przez ASF notujemy straty warte miliardy euro.

Źródło: Federacja Rolna

Agata Molenda
Agata Molendahttps://agronews.com.pl
Redaktor portalu agronews.com.pl. Email: a.molenda@agronews.com.pl

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Uwaga! Pierwsze ognisko choroby niebieskiego języka w Polsce

Powiatowy Lekarz Weterynarii w Wołowie informuje, że w dniu 19 listopada 2024 r. na podstawie wyników badań otrzymanych z Państwowego Instytutu Weterynarii w Puławach, stwierdzono wystąpienie...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics