ASF: Trwają wzmożone kontrole w sklepach i na targowiskach

W województwie kujawsko-pomorskim trwają wzmożone kontrole m.in. w sklepach i na targowiskach. Wszystko to z powodu ognisk ASF, które dotarły także do tego regionu.

ASF: Trwają wzmożone kontrole w sklepach i na targowiskach

Na dzień dzisiejszy Główny Lekarz Weterynarii potwierdził 40 ognisk ASF na terenie całej Polski. Dla porównania w całym roku ubiegłym było ich łącznie 30. Jest więc się czym martwić. Ogniska ASF pojawiają się także na obszarach dotąd wolnych od wirusa. Pierwsze przypadki choroby pojawiły się w województwie warmińsko-mazurskim. Dlatego też Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Bydgoszczy rozpoczęła wzmożone kontrole mięsa w sklepach i na targowiskach.

Gdzie odbywają się kontrole?

Kontrole odbywają się w zakładach żywienia zbiorowego oraz na targowiskach. Celem przeprowadzanych kontroli jest sprawdzenie źródeł pochodzenia mięsa wieprzowego i dziczyzny.

Afrykański pomór świń (African Swine Fever – ASF) to szybko szerząca się, zakaźna choroba wirusowa, na którą podatne są świnie domowe, świniodziki oraz dziki. W przypadku wystąpienia ASF w stadzie dochodzi do dużych spadków w produkcji: zakażenie przebiega powoli i obejmuje znaczny odsetek zwierząt w stadzie, przy czym śmiertelność zwierząt sięga nawet 100%. 

Zgodnie z OIE przyjmuje się, że okres inkubacji choroby wynosi 15 dni (okres inkubacji w środowisku naturalnym: 4-19 dni, w przypadku choroby o ostrym przebiegu: 3-4 dni).

Wirus jest wyjątkowo odporny na działanie niskich temperatur i zachowuje właściwości zakaźne we krwi, kale, tkankach (zwłaszcza surowych, niedogotowanych produktów z mięsa wieprzowego lub dzików) przez okres nawet 3-6 miesięcy.

Informacje OIE o ASF dostępne są tutaj.

Czy ASF jest groźny dla ludzi?

Ludzie nie są wrażliwi na zakażenie wirusem ASF, w związku z czym choroba ta nie stwarza zagrożenia dla ich zdrowia lub życia.

Drogi zakażenia

Najczęstszym sposobem zakażenia zwierząt jest bezpośredni lub pośredni kontakt ze zwierzętami zakażonymi. Rozprzestrzenianie się wirusa jest stosunkowo łatwe za pośrednictwem osób i pojazdów odwiedzających gospodarstwo, skażonego sprzętu i narzędzi, zwierząt mających swobodny dostęp do gospodarstwa (gryzonie, koty, psy), jak również przez skażoną paszę, wodę oraz skarmianie zwierząt odpadami kuchennymi (zlewkami) zawierającymi nieprzetworzone mięso zakażonych świń lub dzików. 

MK/AgroNews

Advertisement
Małgorzata Kulma
Małgorzata Kulmahttps://agronews.com.pl
Redaktor portalu agronews.com.pl. Email: m.kulma@agronews.com.pl

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pilne ostrzeżenie GIS: Groźna bakteria w boczku w kostce

Główny Inspektorat Sanitarny wydał ostrzeżenie o wykryciu bakterii Listeria monocytogenes w partii bekonu wędzonego w kostce. Należy unikać spożywania produktów z tej konkretnej partii,...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics