ASF w natarciu. Producenci świń winią myśliwych i apelują o pomoc

Kolejne dni i kolejne złe informacje z Podlasia i Lubelszczyzny. W ciągu niespełna tygodnia wykryto w tych regionach siedem ognisk wirusa SF w stadach świń. Rolnicy z powiatu bialskiego, gdzie potwierdzono aż pięć przypadków choroby, apelują do powiatowego lekarza weterynarii o podjęcie skutecznych działań w walce z ASF.

\"rolnictwo,

Jak informuje Polskie Radio Lublin, wczoraj ponad dwudziestoosobowa grupa hodowców trzody chlewnej spotkała się z powiatowym lekarzem weterynarii w Białej Podlaskiej. Rolnicy domagają się skutecznych działań, które zahamowałby rozprzestrzenianie się choroby. Ich zdaniem dotychczasowy sanitarny odstrzał dzików na terenie powiatu bialskiego nie jest właściwie realizowany.

– Od kilku lat powtarzamy: nie ma żadnej skutecznej walki z ASF-em. Lekarz weterynarii wydaje kolejne już rozporządzenie, mówiące o właściwym zagęszczeniu dzika na tym terenie. Niestety, koła łowieckie udowadniają swoje nieprzygotowanie, niewiedzę i kompletną nonszalancję w tym temacie – mówił na antenie Radia Polskiego Lublin Adam Olszewski, hodowca trzody chlewnej.

Rozgoryczeni rolnicy zapowiadają, że jeśli inspekcja weterynaryjna nie podejmie skutecznych kroków w walce z ASF, rozpoczną akcję protestacyjną. Ich zdaniem pokonanie choroby będzie możliwe tylko wtedy, gdy zostanie zwiększony, albo przynajmniej rzetelnie przeprowadzony, sanitarny odstrzał dzików.

ASF – reaktywacja

Od kilku miesięcy nie było ognisk ASF w stadach trzody chlewnej. Hodowcy tych zwierząt już mieli nadzieję na pokonanie wirusa. Przez kilka miesięcy choroba omijała chlewnie i pojawiała się tylko w stadach dzików. Wdrożone środki bezpieczeństwa i rygorystyczne wymogi bioasekuracji zdały się jednak na nic – wirus znów atakuje świnie. Znamienne jest to, że są to małe stada. Można więc przypuszczać, że prawdopodobnie zawiodła czujność hodowców i nie zastosowali się do wszystkich wymogów sanitarnych. A cierpią na tym wszyscy producenci świń, bo nowe przypadki ASF w Polsce utrudniają dostęp do światowych rynków eksportowych. Wiele krajów pozaunijnych wstrzymało import polskiej wieprzowiny, w tym Chiny.

Pierwszy przypadek ASF u świń został wykryty 17 lutego 2014 roku. Od tego czasu wirus zaatakował w 30 chlewniach, z czego aż w 20 w 2016 roku i w 7 w tym roku. Choroba rozprzestrzenia się też wśród dzików. Do tej pory wykryto 338 ognisk ASF u tych zwierząt. Są one wektorem przenoszącym wirusa ASF.

Kamila Szałaj
Redakcja AgroNews, fot.MRiRW

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Czy można sprzedawać dowolne nawozy? Surowe przepisy chronią jakość i bezpieczeństwo upraw

Aby nawozy mogły pojawić się w sprzedaży, muszą przejść surowy proces zatwierdzenia, który obejmuje szczegółowe badania oraz uzyskanie niezbędnych pozwoleń. Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics