W gospodarstwie rolnym Adama Cnotalskiego w Nowym Besku, w gminie Grabów, firma Bayer zorganizowała konferencję prasową dla dziennikarzy mediów rolniczych. Podczas spotkania zaprezentowano nowości odmianowe w kukurydzy, rozwiązania w ochronie herbicydowej kukurydzy, oraz cyfrowe narzędzia wspierające precyzyjną uprawę kukurydzy.
7 kukurydzianych nowości od Dekalb
Bayer kontynuuje misję dostarczania rolnikom nowoczesnych narzędzi i rozwiązań, które zwiększają efektywność i zrównoważenie produkcji rolnej. W nadchodzącym roku 2025 firma Bayer wprowadzi pod marką DEKALB aż siedem nowości. Nowa oferta jest odpowiedzią na potrzeby producentów rolnych w obszarze zwiększania efektywności upraw przy zachowaniu zrównoważenia rolnictwa. Na szczególną uwagę zasługują dwie odmiany ziarnowe, a także innowacje technologiczne i hodowlane, które wspierają rolników w maksymalizacji plonów i optymalizacji produkcji.
„W Bayer rozumiemy, że każde gospodarstwo ma swoje unikalne potrzeby. To z kolei wymaga kompleksowego podejścia, które łączy efektywność plonów z przywracaniem zdrowia gleby i ekosystemów. To właśnie rozumiemy pod pojęciem rolnictwa
regeneratywnego, a nasze rozwiązania wspierają rolników w osiąganiu tych celów.” – mówi Laercio Bortolini, szef Działu Crop Science w Bayer na Polskę, kraje bałtyckie, Czechy, Słowację oraz Ukrainę.
Nowości DEKALB – dwie odmiany ziarnowe
Wśród nowości w ofercie DEKALB wyróżnia się średnio późna odmiana ziarnowa DKC4125 (FAO 290). Osiąga ona rekordowe poziomy plonowania i cechuje się wyjątkową stabilnością, co czyni ją idealnym wyborem do uprawy na ziarno. W kierunku zrównoważonej i opłacalnej produkcji kukurydzy Bayer przedstawia nowości marki DEKALB na 2025 rok.
Również wczesna odmiana ziarnowa DKC3027 (FAO 220-230), najwcześniejszy mieszaniec typu dent dostępny w ofercie firmy, przyciąga uwagę świetną relacją plonowania do wczesności. Odmiana ta charakteryzuje się również optymalnymi cechami
agronomicznymi, zwiększającymi bezpieczeństwo i stabilność produkcji.
Nowości DEKALB na kiszonkę i biogaz
Bayer intensywnie pracuje nad odmianami kukurydzy na kiszonkę i biogaz. Nowe mieszańce marki DEKALB wyróżniają się nie tylko wysoką plennością, ale także kluczowymi cechami jakościowymi, które optymalizują proces produkcji kiszonki i biogazu. Jedną z najbardziej innowacyjnych propozycji marki DEKALB w Europie (Włochy, Hiszpania a w przyszłości inne kraje Europy) jest wprowadzenie na rynek odmian o zredukowanej wysokości – w ramach projektu PRECEON. Te nowoczesne odmiany, dzięki niższemu pokrojowi roślin, są mniej podatne na wyleganie oraz bardziej tolerancyjne na zagęszczenie, co umożliwia zastosowanie nowego systemu uprawy. Lepsze cechy agronomiczne, w tym silniejszy system korzeniowy, wyraźniejszy efekt Stay-Green oraz poprawiona strawność włókna sprawiają, że odmiany te są doskonałym wyborem do produkcji kiszonki i biogazu.
Wsparcie cyfrowe
Narzędziem, które wspiera precyzyjne zarządzanie uprawami, jest Yield Kit. To zestaw czujników do precyzyjnego pomiaru plonu w czasie rzeczywistym, który można podłączyć do niemal każdego kombajnu. Dzięki integracji z platformą cyfrową Climate FieldView nawet starsze maszyny mogą rejestrować i analizować dane agrotechniczne na poziomie nowoczesnych rozwiązań.
Efektywne herbicydy
W zakresie ochrony upraw firma Bayer oferuje innowacyjne herbicydy kukurydziane, które skutecznie zwalczają chwasty, minimalizując jednocześnie negatywny wpływ na kukurydzę. Produkty te są efektem wieloletnich badań i innowacji. Pozwalają one na zwiększenie plonów i obniżenie kosztów upraw poprzez ograniczenie konkurencji chwastów o wodę, światło i składniki odżywcze. Dzięki optymalizacji dawek i metod aplikacji herbicydy Bayer ograniczają potrzebę stosowania innych środków chemicznych, co przekłada się na dodatkowe oszczędności.
Oprac. Bayer
Fot. Marta Nowak-Woźnica