W nadchodzącej kampanii dopłat bezpośrednich planowane jest wprowadzenie nowego wariantu w ramach ekoschematu biologicznego. Rolnicy, którzy zdecydują się na zakup nawozowych produktów mikrobiologicznych (NPM), będą mogli ubiegać się o dofinansowanie w wysokości około 22,47 euro za hektar. Jakie warunki będą musieli spełnić, aby otrzymać dopłatę?
W resorcie rolnictwa trwają prace nad ustanowieniem szczegółowych zasad przyznania płatności w zakresie stosowania nawozowych preparatów mikrobiologicznych. Celem projektowanego wsparcia jest przede wszystkim poprawa aktywności mikrobiologicznej gleby oraz stymulacja procesów odżywiania roślin.
W związku z planowanym uruchomieniem wsparcia do nawozowych produktów mikrobiologicznych zmianie ulegnie nazwa ekoschematu z Biologiczna ochrona upraw na Biologiczna uprawa. Będzie on się składał z dwóch wariantów:
a) Mikrobiologiczne środki ochrony roślin (wariant 1) – dopłata 89,89 Euro/ha
b) Nawozowe produkty mikrobiologiczne (wariant 2) – dopłata 22,47 Euro/ha
Dla kogo wsparcie?
Wsparcie będzie przysługiwało rolnikom, którzy stosują nawozowe produkty mikrobiologiczne wskazane w wykazie nawozowych produktów mikrobiologicznych prowadzonym przez Instytut Uprawy, Nawożenia i Gleboznawstwa – Państwowy Instytut Badawczy: https://www.iung.pl/informacje/oferta/badania-i-opiniowanienawozow/ .
„Przewiduje się, że wsparcie do nawozowych produktów mikrobiologicznych będzie określone na zasadach zbliżonych jak w przypadku wariantu dotyczącego stosowania mikrobiologicznych środków ochrony roślin tj. będzie przyznawane do powierzchni upraw trwałych, gruntów ornych oraz powierzchni zadrzewionej w systemie rolno-leśnym (jeżeli w ramach tego systemu są uprawiane drzewa owocowe na trwałych użytkach zielonych)” – komentuje resort rolnictwa.
Jakie warunki musi spełnić rolnik?
Zakłada się, że rolnik będzie zobligowany do przekazania do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR):
• imiennego dokumentu potwierdzającego zakup NPM lub innego imiennego dokumentu potwierdzającego jego nabycie, w którym wskazano jaki NPM został nabyty oraz jego ilość,
• rejestru zabiegów agrotechnicznych na formularzu opracowanym przez Agencję i udostępnionym na jej stronie internetowej, w którym będą zawarte następujące informacje: numer działki ewidencyjnej, oznaczenie działki rolnej, powierzchnia i rodzaj uprawy, data i rodzaj wykonanych zabiegów agrotechnicznych, nazwa zastosowanego NPM oraz ilość zastosowanego NPM, a także inne informacje niezbędne do potwierdzenia wykonania tych czynności.
Planowana stawka płatności to 22,47 Euro za hektar.
„Należy jednak podkreślić, że wdrożenie nowego rodzaju wsparcia wymaga w pierwszej kolejności zmiany Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027, a następnie przepisów krajowych tj. ustawy z dnia 8 lutego 2023 r. o Planie Strategicznym dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027 oraz odpowiednich rozporządzeń wykonujących przepisy tej ustawy” – dodaje MRiRW.
Oprac. Marta Nowak-Woźnica