W wykazie prac legislacyjnych Rady Ministrów pojawił się projekt nowelizacji rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie realizacji przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa zadań związanych z ustanowieniem nadzwyczajnej pomocy dostosowawczej. Celem nowelizacji jest udzielenie pomocy hodowcom świń w formie częściowej rekompensaty strat ponoszonych z tytułu wzrostu kosztów produkcji.
Od dłuższego czasu hodowcy zmagają się ze znacznie podwyższonymi kosztami produkcji trzody chlewnej ( m.in. w konsekwencji skutków inwazji rosyjskiej na Ukrainę), sprawia to, że jest ona niedochodowa, pomimo notowanego w 2022 r. wzrostu cen w skupach. Opłacalność chowu świń w Polsce jest uzależniona przede wszystkim od cen pasz, energii i paliwa. Instytut Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej – Państwowy Instytut Badawczy, przewiduje, że w 2022 r. sytuacja producentów wieprzowiny (po roku 2021 r., w którym produkcja była niedochodowa) nadal będzie niekorzystna, a producenci świń nadal będą ponosić straty – pomimo wzrostu cen żywca, przychody zapewnią pokrycie poniesionych kosztów w 87,2%, co oznacza, że strata producentów wieprzowiny w 2022 r. będzie wynosiła średnio ok. 95 zł/100 kg żywca.
WIR zwracała uwagę na złą sytuację w sektorze trzodziarskim. Ponadto izba rolnicza wystosowała pismo do Ministra Rolnictwa z wnioskiem o wydłużenie programu dopłat do macior (pismo do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi znajdziecie Państwo tutaj ). Zdaniem WIR, powinien on funkcjonować jako stały mechanizm wspierania rodzimej produkcji trzody chlewnej, realizowanej w sposób zrównoważony przez rodzinne gospodarstwa rolne. Bez takiego mechanizmu i przy obecnej trudnej sytuacji rynkowej, producenci trzody chlewnej albo na stałe zrezygnują z tej produkcji albo przejdą na model tuczu kontraktowego. Dodatkowo, wypadające, rodzinne gospodarstwa rolne zastąpią wielkie fermy przemysłowe.
Komu będzie przysługiwała pomoc?
W nowelizacji rozporządzenia zaproponowano przeznaczenie nadzwyczajnej pomocy dla producentów świń utrzymujących lochy, która będzie realizowana z wykorzystaniem środków finansowych udostępnionych Polsce na podstawie rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2022/467 z dnia 23 marca 2022 r. przewidującego nadzwyczajną pomoc dostosowawczą dla producentów w sektorach rolnych (Dz. Urz. UE L 96 z 24.03.2022, s. 4).
Nadzwyczajna pomoc będzie przysługiwała producentom świń, prowadzącym produkcję w cyklu zamkniętym, tj. utrzymującym lochy.
Proponuje się przyznać pomoc w wysokości 80zł/szt. do świń urodzonych w okresie od 1 kwietnia do 30 czerwca 2022 r. przy czym kwota wsparcia dla producenta będzie wynosiła nie więcej niż 160 tys. zł.
Planowany termin przyjęcia projektu przez Radę Ministrów to II kwartał 2022 roku.
Opracowała:
Mariola Krusińska
WIR