Biednie na rynku jabłek

W nowy rok sadownicy wchodzili z nadziejami, że to nie będzie najgorszy sezon, a teraz jest katastrofa – producenci jabłek mają sporo powodów do niepokoju. Zapasy owoców wciąż są duże, a sezon sprzedaży coraz krótszy. Jedno jest pewne: na duże zyski nie ma co liczyć – podaje Redakcja Rolna TVP.
 
Polscy sadownicy produkują około dwóch milionów ton jabłek rocznie. Ile już udało się sprzedać, a ile jeszcze zostało? Szacunki są bardzo różne.

Leszek Przybytniak, ZSRP: Niestety, ze względu na tęga zimę i przedłużający się zastój w handlu zapasami,  jabłek zostało w tym roku sporo. Jedni określają, że jest to 250, a inni, że 350 tysięcy ton.

A to i tak na krajowy rynek jest zbyt wiele. Jedyna szansa w eksporcie na wschód. Problem w tym, że o ile w styczniu i lutym Rosjanie chętnie kupowali nasze jabłka, to w marcu rozsmakowali się we włoskich. Pytanie zatem, czy kwiecień może przynieść zmianę gustów?

Mirosław Maliszewski, ZSRP: Mam nadzieję, że konkurencja na rynku rosyjskim zmniejszy się w najbliższym czasie. Wszystko na to wskazuje, bo presja ze strony eksporterów ze starej Unii jest już mniejsza.

Zdaniem sadowników sytuacja na rynku jabłek z roku na rok jest coraz trudniejsza. Polskie owoce dotychczas cenowo wygrywały konkurencję z zachodnimi. Teraz nie wystarczy już tylko wyprodukować jabłka, aby je sprzedać. Liczy się przede wszystkim jakość. A z tym jest bardzo różnie.

Dariusz Szymański, grupa producencka Nasz Sad: Trafiały się partie, które przychodziły do naszej  firmy na sortownie, gdzie uszkodzenia były na poziomie 25% jabłek, a to jest bardzo dużo.

A wysoka jakość to szansa sprzedaży nie tylko na rynku rosyjskim. Odpowiednio zapakowane owoce trafiają także na rynki zachodnie, a nawet do Indii czy Jordanii.

Piotr Szymański, grupa producencka Nasz Sad: Jabłek dobrze zapakowanych, pierwszej klasy, jest naprawdę niewiele. Tu jest jeszcze duża nisza do zagospodarowania.

A to zapewnić mogą tylko duże organizacje producenckie, oferujące jednolite partie towaru.

Źródło: Dorota Florczyk, Redakcja Rolna TVP, www.tvp.pl/rolna, fot. sxc.hu

 

Poprzedni artykuł
Następny artykuł

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Jak właściwie nawozić trwałe użytki zielone? Terminy i porady dla rolników

Nawożenie trwałych użytków zielonych (TUZ) jest kluczowym elementem ich efektywnego zarządzania. Właściwy dobór terminów stosowania nawozów wpływa na plonowanie, jakość paszy oraz kondycję ekosystemu....
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics