Póki co zaostrzone przepisy bioasekuracji nie przynoszą efektu. Główny Lekarz Weterynarii potwierdził właśnie kolejny przypadek ASF u świń w powiecie bialskim. Tym samym liczba ognisk choroby na tym terenie wzrosła do 34.
Służby weterynaryjne potwierdziły kolejny przypadek wirusa ASF w gospodarstwie położonym na terenie powiatu bialskiego (woj. lubelskie). Od 2016 roku to właśnie na tym terenie wirus atakuje najczęściej – pojawił się już w 34 chlewniach.
Tym razem chorobę wykryto w stadzie liczącym 5 świń, w gospodarstwie położonym w gminie Międzyrzec Podlaski, w powiecie bialskim, w województwie lubelskim.
Lawina rezygnacji z hodowli świń
Producenci trzody chlewnej z powiatu bialskiego nie wytrzymują zaostrzających się wymogów bioochrony. W ostatniej edycji programu bioasekuracji aż 1373 rolników z tego terenu zrezygnowało z dalszej hodowli świń. W gospodarstwach tych utrzymywano łącznie 17779 sztuk świń.
Przypomnijmy. Rolnicy z województwa mazowieckiego, podlaskiego i lubelskiego (z terenów objętych restrykcjami w związku z występowaniem wirusa ASF) mieli czas do 14 sierpnia na decyzję, co dalej z ich chlewniami. Wyjścia mieli dwa: albo wdrożyć zasady bioasekuracji w gospodarstwie, albo zrezygnować z produkcji trzody chlewnej w zamian za rekompensaty i odszkodowania.
Na ten drugi krok zdecydowało się 2710 gospodarstw. To aż dziesięciokrotnie więcej niż w poprzednich dwóch edycjach programu bioasekuracji, który funkcjonuje w Polsce od 2015 roku. Znamienne jest to, że połowę tych rezygnacji złożyli rolnicy z powiatu bialskiego.
Dodatkowa pomoc
Resort rolnictwa ma nadzieję, że likwidacja małych chlewni, których nie stać na przestrzeganie zaostrzonych zasad bioasekuracji, zatrzyma rozprzestrzenianie się wirusa. Dlatego minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel przekonał Komisję Europejską, by przeznaczyła dodatkowe środki na pomoc dla rezygnujących z hodowli producentów. Otrzymają oni 33 EUR (około 141 zł) za sztukę prosięcia do 20 kg oraz 52 EUR (około 222 zł) za sztukę w przypadku innych świń. Oprócz tego dostaną także odszkodowanie za zabite zwierzę, a za nieprzerwane nieutrzymywanie świń – rekompensatę.
Od czerwca tego roku w Polsce stwierdzono 70 przypadków wirusa ASF u świń. Łącznie od początku wystąpienia choroby, tj. od 17 lutego 2017 roku, liczba ognisk wynosi 93.
Kamila Szałaj
Redakcja AgroNews, fot. UW Lublin