Biologiczny stymulator wzrostu od Andermatt – nowe możliwości w niskich temperaturach

Advertisement

W dystrybucji Agrii Polska pojawił się nowy produkt , który szczególnie teraz może znaleźć zastosowanie w niejednym gospodarstwie. Mowa o RhizoPlus zawierającym wyjątkową bakterię Bacillus Atrophaeus ABi05, wyprodukowany przez Grupę Andermatt.

Wyjątkowa bakteria dostępna w sieci sprzedaży Agrii

Wiosna w naszym kraju to okres z jednej strony pięknej pogody, a z drugiej często fal niskich temperatur oraz przymrozków. Wahania temperatury niestety nie służą świeżo posianym czy posadzonym uprawom. Rozwiązaniem tego problemu jest bakteria Bacillus atrophaeus ABi05, która zapewnia roślinie pewną formę zabezpieczenia przed niskimi temperaturami oraz daje możliwość rozwoju, nawet gdy temperatura gleby wynosi skromne 8 ℃. W sezonie 2025, preparat RhizoPlus zawierający tą niecodzienną bakterię dostępny jest do zakupu w Agrii Polska.

Poznaj bakterię, która pozytywnie wpłynie na Twój plon

Bacillus atrophaeus ABi05, to pod wieloma względami fascynująca bakteria. Główne zadanie jakie pełni w glebie to pomoc roślinie (począwszy od nasiona, czy sadzeniaka) w lepszym, szybszym i bardziej okazałym wzroście. Od momentu umieszczenia jej w glebie Bacillus atrophaeus ABi05 kolonizuje system korzeniowy i ryzosferę. Następnie stymuluje wzrost i rozwój korzenia, dzięki czemu zwiększa zdolność rośliny do pobierania wody i składników pokarmowych. Tym samym pozwala na lepsze odżywienie rośliny. A roślina lepiej odżywiona, to roślina, która rośnie szybciej, bardziej okazale i finalnie daje szansę na wyższy i lepszy plon.

To jednak nie wszystko. Bakteria zawarta w preparacie RhizoPlus produkuje specjalne fitohormony i enzymy wykorzystywane przez roślinę do lepszego wzrostu i rozwoju. Sprawia, że roślina lepiej pobiera i utrzymuje wodę, a mikro i makroelementy lepiej przemieszczają się w roślinie.

Zespół upraw polowych Andermatt Polska stale podróżuje  po kraju obserwując jak działa Bacillus– Efekty działania RhizoPlus są widoczne gołym okiem, zaledwie kilka tygodni po aplikacji. System korzeniowy jest wyraźnie większy i lepiej rozbudowany. Sprawdziliśmy to wielokrotnie zarówno w naszych uprawach testowych oraz na polach producentów ziemniaka, którzy już stosują RhizoPlus – komentuje Krystian Skrzypalik, Arable Crops Manager.

Bacillus atrophaeus ABi05  zwiększa również tolerancję roślin na stresy abiotyczne. Uprawy zabezpieczone RhizoPlusem znacznie lepiej radzą sobie w sytuacjach niedoboru wody. A to wszystko w zgodzie z naturą, bez ingerencji w środowisko. RhizoPlus nie zostawia żadnych pozostałości i jest dopuszczony do stosowania w gospodarstwach ekologicznych.– Termin sadzenia ma kluczowe znaczenie w produkcji ziemniaka. Producenci do niedawna mieli dwa wyjścia: czekać, aż temperatura w glebie osiągnie najlepiej ok. 12 stopni lub liczyć się z konsekwencjami konieczności kiełkowania w mniej optymalnych warunkach. Dzisiaj ten problem rozwiązuje nasza bakteria, która stwarza roślinom optymalne warunki do wzrostu już w 8 stopniach Celsjusza – tłumaczy Krystian Rębisz, Dyrektor Zarządzający Andermatt Polska.

Po lewej stronie roślina zaprawiona preparatem RhizoPlus, po prawej kontrola. Dobrze widoczna różnica w rozwoju systemu korzeniowego. Fot. Krystian Skrzypalik

Łatwość stosowania i maksymalne efekty

Bacillus atrophaeus ABi05 działa w szerokim zakresie temperatur od 8 do 42 stopni Celsjusza. Dzięki temu jest szczególnie przydatny roślinom zaczynającym wzrost właśnie z początkiem sezonu rolniczego. I tutaj pierwsza zaleta preparatu – można go stosować na kilka sposobów: podczas siewu, czy sadzenia jako dodatkowa zaprawa, bezpośrednio po siewie jako oprysk gleby, podczas iniekcji do systemów hydroponicznych i fertygacyjnych, a także podczas zanurzania korzeni przed sadzeniem. To sprawia, że RhizoPlus łatwo dopasować do różnych sytuacji oraz upraw.

Zalecane dawkowanie w ziemniaku:

  • Pierwsza dawka – podczas sadzenia: 0,2 l na 1 tonę sadzeniaka.
  • Druga dawka – po 2–3 tygodniach, łącznie z pierwszym zabiegiem herbicydowym: 0,5 l/ha.

Im wcześniej zastosujemy RhizoPlus, tym więcej czasu bakterie będą miały na kolonizację ryzosfery i wspieranie wzrostu roślin. Wczesna aplikacja przekłada się na lepsze efekty i wyższą skuteczność działania.

Preparat można mieszać ze środkami ochrony roślin oraz nawozami, z wyłączeniem preparatów miedziowych i substancji bakteriobójczych. Kolejność wlewania go do rozwadniacza nie ma znaczenia, podobnie jak rodzaj stosowanych substancji aktywnych – nie występuje bowiem żaden antagonizm z dostępnymi fungicydami, insektycydami ani herbicydami. Wszystko dzięki temu, że bakteria została zamknięta w specjalnej ochronnej cyście, która zabezpiecza ją przed działaniem czynników zewnętrznych. Dopiero po dotarciu do środowiska glebowego Bacillus rozpoczyna swoją pracę.

Dzięki wspomnianej cyście RhizoPlus jest także trwalszy i łatwiejszy w przechowywaniu. Można go przechowywać 2 lata w temperaturze 25 stopni.

Dostępny u naszego oficjalnego Dystrybutora Agrii Polska

Wszystkich  producentów rolnych ucieszy zatem wiadomość, że dostęp do RhizoPlusproduktu od firmy Andermatt Polska – jest możliwy dzięki Agrii Polska. W sezonie 2025 ta wyjątkowa bakteria trafiła do oferty firmy i wiemy, że od początku cieszy się zainteresowaniem. Aby dowiedzieć się więcej na temat samej bakterii lub złożyć zamówienie wystarczy skontaktować się ze swoim przedstawicielem Agrii. Szukając informacji w internecie warto odwiedzić stronę producenta: RhizoPlus. Można na niej znaleźć sporo dodatkowych informacji.

RhizoPlus można stosować w jednym zabiegu z herbicydami, fungicydami czy insektycydami. Fot. Bartek Kowalski

/artykuł sponsorowany/

Advertisement

Advertisement

Agata Molenda
Agata Molendahttps://agronews.com.pl
Redaktor portalu agronews.com.pl. Email: a.molenda@agronews.com.pl

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Śmiertelny wypadek na gospodarstwie w Małopolsce – byk zaatakował rolnika

Do tragicznego zdarzenia doszło w piątek, 9 maja, w miejscowości Skrzypne (woj. małopolskie). Podczas prac gospodarskich w oborze 75-letni rolnik został śmiertelnie poturbowany przez...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
11,402SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics