Branża maszyn rolniczych wychodzi z dołka – optymizm wśród producentów

Polska Izba Gospodarcza Maszyn i Urządzeń Rolniczych (PIGMiUR) opublikowała wyniki cyklicznego badania nastrojów w branży, przeprowadzonego na przełomie marca i kwietnia 2025 roku. Indeks nastrojów osiągnął wartość 1,01, co jest czwartym najwyższym wynikiem w 11-letniej historii pomiarów i – co ważne – pierwszym od trzech lat wynikiem dodatnim.

Branża maszyn rolniczych wychodzi z dołka – optymizm wśród producentów

Wyraźne odbicie i optymistyczne prognozy

Obecna wartość indeksu świadczy o wyraźnej poprawie nastrojów w branży maszyn i urządzeń rolniczych. To już trzecia taka sytuacja, w której indeks sygnalizuje odbicie koniunktury. Poprawę potwierdzają także dane rynkowe – w pierwszym kwartale 2025 roku liczba rejestracji ciągników wzrosła o 15,5% w porównaniu z analogicznym okresem roku poprzedniego, a przyczep aż o 25%.

Wciąż istnieją zagrożenia

Pomimo optymizmu, Izba zwraca uwagę na czynniki ryzyka, które mogą zakłócić pozytywny trend. Wśród nich wymienia się m.in. zmienność cen surowców, napięcia geopolityczne, zakłócenia w dostawach komponentów oraz ograniczenia w dostępie do finansowania.

Ocena działań administracji i PROW

Ponad połowa badanych przedsiębiorców (55,7%) uważa, że warunki stwarzane przez administrację państwową nie sprzyjają prowadzeniu działalności. Choć to nadal wysoki wynik, warto odnotować poprawę – jeszcze pół roku temu odsetek ten wynosił 67,4%. Rośnie też liczba firm, które neutralnie oceniają podejście administracji (blisko 1/3 respondentów).

Dużym problemem wciąż pozostaje tempo obsługi wniosków w ramach PROW 2014–2020 – średnia ocena wyniosła tu -33,61 punktu (w skali od -100 do +100). Jednocześnie przedsiębiorcy przyznają, że środki z PROW były i są kluczowe w finansowaniu zakupów maszyn – średnia ocena istotności tych środków to 53,28 pkt.

Rośnie liczba firm planujących inwestycje

Badanie pokazało znaczący wzrost optymizmu – prawie połowa respondentów oczekuje poprawy koniunktury, a niemal 10% jest tego całkowicie pewna. Tylko 16% przewiduje pogorszenie, podczas gdy jeszcze we wrześniu 2024 roku negatywnie patrzyło na przyszłość aż 60% przedsiębiorców.

Więcej niż połowa badanych przewiduje wzrost sprzedaży w 2025 roku, a plany inwestycyjne również są pozytywne: niemal 50% firm planuje drobne inwestycje, a ponad 11% – znaczne nakłady kapitałowe. Zaledwie 8% przedsiębiorców zamierza zrezygnować z inwestycji.

Perspektywy na przyszłość

Choć otoczenie gospodarcze i geopolityczne pozostaje niepewne, obecne dane wskazują, że branża maszyn rolniczych w Polsce weszła w fazę odbudowy i umiarkowanego wzrostu. Jeżeli wsparcie unijne i krajowe zostanie utrzymane, a sytuacja globalna ustabilizuje się, istnieje szansa na trwałą poprawę koniunktury w nadchodzących kwartałach.

Advertisement
Advertisement

Advertisement

Advertisement

Agata Molenda
Agata Molendahttps://agronews.com.pl
Redaktor portalu agronews.com.pl. Email: a.molenda@agronews.com.pl

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
11,402SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics