Na zachodzie i południu Europy ceny tuczników pozostają stabilne pomimo małej podaży żywca o niższej wadze ubojowej. Jedynie we Francji w notowaniach ISN cena wzrosła o 1 eurocent. W innych krajach takich jak Niemcy, Hiszpania, Belgia, Dania, Holandia, Austria ceny skupu tuczników pozostały niezmienione.
O tej porze roku, w rejonach o dużym zagęszczeniu turystów, zwykle już obserwujemy wpływ wyższego popytu na ceny skupu żywca. W bieżącym roku, ze względu na ograniczony eksport unijnej wieprzowiny do krajów trzecich, efekt ten jest mniej widoczny.
Cena skupu tuczników w Polsce wynosi obecnie wynosi 2,50 €/kg (wbc)
Zakłady ubojowe zmagają się na nadmiarem mocy przetwórczych na swoich liniach produkcyjnych w stosunku do potrzeb rynkowych. Kolejne firmy ogłaszają zakończenie uboju. Tym razem wiadomość ta nadeszła ze Szczecina. W związku z tym większe dostawy tuczników musiały być skierowane do innych zakładów. Ponadto pogłoska, ostatecznie zdementowana przez Inspekcję Weterynaryjną, o ognisku ASF w okolicach Żuromina wywołała niepotrzebne zawirowanie rynkowe, co mogło mieć dodatkowy wpływ na redukcję cen skupu na krajowym rynku. „Z dużym zaskoczeniem przyjmowaliśmy informacje o kolejnych spadkach stawek nawet o 75 groszy na kilogramie w stosunku do tygodnia poprzedniego. W rezultacie cena skupu tuczników w Polsce zbliżyła się do ceny niemieckiej VEZG, która obecnie wynosi 2,50 €/kg (wbc)” – podało POLPiG w komunikacie.
A. Dargiewicz | POLPIG